Yapboz Parçası ile Rozet Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle parçası kaybolduğu için kullanmadığınız yapbozu değerlendirebileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Parçaların birbirine geçirilmesiyle oluşan yapboz hem çocukların hem de yetişkinlerin sevdiği bir bulmaca çeşididir. Bazen parçalardan bazıları kaybolur ve böyle bir durumda bulmaca çözülemez. Sizin de elinizde parçası eksik yapboz varsa bunu anlatacağımız şekilde değerlendirebilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse yapboz parçası ile rozet yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yapboz Parçası ile Rozet Yapımı

Evde rozet yapmak için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Keçe ve eva gibi malzemeler yapılmak istenen rozet şekline göre kesilerek arkasına çengelli iğne yapıştırılmaktadır. Bazı çalışmalarda da metal kapağın üst tarafı oje veya akrilik boya ile boyanır ve iç kısmına çengelli iğne yapıştırılır. Bizim paylaşacağımız örnek çalışmada çengelli iğne kullanılmamıştır. Bunun yerine yapboz parçasına delik açılarak bu kısma vidalı küpe geçirilmiştir. Bu yöntem ile çengelli iğne olmasa da rozet yapabilirsiniz. Kullanmadığınız vidalı küpe ve eksik yapboz parçalarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane yapboz parçası
  • Vidalı küpe
  • Yapboz parçasına delik açmak için küçük bir çivi ve çekiç

Yapboz Parçası ile Rozet Nasıl Yapılır?

Yapboz parçası ve diğer malzemeler hazır ise rozet yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Vidalı küpeyi geçirmek için yapboz parçasının üst kısmına delik açmanız gerekiyor.
  • Bunun için bir kalem ile delik açacağınız yeri işaretleyin. Sonrasında çivi ve çekiç ile deliği açın.
Yapboz Parçası ile Rozet Yapımı Resimli Anlatım
Yapboz Parçası ile Rozet Yapımı Resimli Anlatım
  • Kullanacağınız vidalı küpe metal ise dilerseniz bunu oje ile boyayabilirsiniz.
  • Son olarak küpeyi açtığınız delikten geçirin.

Tüm bu aşamalardan sonra rozet yapımı tamamlanmış oluyor. Küpenin vidasını çıkarıp metal kısmı çantaya geçirerek vidasını takabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın yapımında küpe yerine çengelli iğne de kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda yapboz parçasının arkasına küçük bir çengelli iğne yapıştırmanız yeterlidir. Rozetin düz bir renkte olmasını isterseniz yapboz parçasını oje veya akrilik boya ile istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde rozet yapımı hakkında kolay bir kendin yap çalışması paylaştık. Siz de bu yöntemi uygulayarak güzel bir rozet yapabilirsiniz. Evde çanta süsü yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması incelemek isterseniz, kolay çanta süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial