Soda Şişesi ile Yapabileceğiniz 2 Geri Dönüşüm
Sosyal medyada paylaş

Evde geri dönüşüm çalışması yapmak oldukça keyiflidir. Bu tür çalışmalar sayesinde cam, plastik, karton ve teneke birçok atık malzemeyi çöpe atmak yerine değerlendirebilirsiniz. El becerinizi hayal gücünüzle birleştirerek harika tasarımlara imza atabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda soda şişesi ile yapabileceğiniz 2 geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Elinizde boş cam şişe varsa sizde bununla cam bir suluk veya deterjan kabı yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz örnek çalışmaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Soda Şişesi ile Yapabileceğiniz 2 Geri Dönüşüm

Cam şişeler ile çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Bu şişeleri boyayarak veya üzerlerini ip ile kaplayarak bunlarla çok güzel tasarımlar yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, soda şişesinden vazo yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Cam şişeleri farklı şekilde değerlendirmek isterseniz bunlarla suluk veya deterjan kabı yapabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için bu konuda deneyebileceğiniz kolay geri dönüşüm çalışmaları paylaşıyoruz.

Soda Şişesinden Suluk Yapımı

Basit bir yöntem ile soda şişesini kısa sürede cam suluğa dönüştürebilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; soda şişesi, şişeye uygun bir plastik kapak, sivri uçlu bir nesne ve pipet. Malzemeleri temin ettikten sonra ilk olarak soda şişesinin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarıp şişeyi temizleyin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından suluk yapımına geçebilirsiniz. 

Soda Şişesinden Suluk Yapımı Resimli Anlatım
Soda Şişesinden Suluk Yapımı Resimli Anlatım

Plastik kapağın ortasına sivri bir cisim yardımı ile pipetin sığacağı büyüklükte delik açın. Kapağı şişeye geçirin ve açtığınız deliğe pipeti yerleştirin. Tüm bu aşamalardan sonra soda şişesinden suluk yapımı tamamdır. İçine su ya da sevdiğiniz bir içeceği koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Soda Şişesinden Deterjan Kabı Yapımı

Soda şişesi ile yapabileceğiniz başka bir geri dönüşüm çalışması denemek isterseniz deterjan kabı yapabilirsiniz. Bulaşık deterjanı koyacağınız soda şişesi mutfağınızın dekorunu güzelleştirmeye yardımcı olacaktır. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeler; soda şişesi, şişeye uygun bir plastik kapak, kapağa delik açmak için sivri bir nesne, makas, sıvı sabun başlığı ve silikon tabancası. Ön hazırlık olarak şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarın. Şişeyi güzelce yıkadıktan sonra kurutun.

Soda Şişesinden Deterjan Kabı Yapımı
Soda Şişesinden Deterjan Kabı Yapımı

Sıvı sabun başlığını şişeye uygun boyutta kesin. Daha sonra plastik kapağa bu başlığın hortumunun geçeceği kadar delik açın. Sıvı sabun başlığının alt kısmına silikon tabancası ile yapıştırıcı sürün. Başlığın hortumunu delikten içeri sokun. Hafifçe bastırarak başlığın kapağı yapışmasını sağlayın. Tüm bu aşamalardan sonra soda şişesinden deterjan kabı yapımı tamamlanmış oluyor. Kapağı açıp içine bulaşık deterjanını koyup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmalarını denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyerek detayları öğrenebilirsiniz. Elinizde değerlendirmek istediğiniz cam kavanoz varsa, pipetli cam bardak yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial