Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir boyama etkinliği paylaşıyoruz. Sulu boya ve pastel boya ile yapılan çeşitli baskı çalışmaları bulunmaktadır. Bu tür çalışmalar sayesinde çocuklar zevk alarak resim yapmaktadır. Sizlerle bu konuda fikir verebilmek için kürdan ile pastel boya baskısı yapımı paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte bu kolay tekniği uygulayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Yapımı

Çocuklar resim yapmayı ve boyamayı sevdikleri için pastel boya ile uygulanan teknikler okul öncesi etkinliklerde sıkça yer almaktadır. Sulu boya ya da başka malzemeler ile yapılan sulu boya baskısı gibi pastel boya ile yapılan baskı çalışmaları da bulunmaktadır. Pastel boya yaydırma ve kazıma teknikleri kolay olduğu için çocuklarda rahatlıkla yapabilirler. Size anlatacağımız kürdan ile yapışan baskı çalışması da çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Gerekli Malzemeler

  • Kağıt
  • Pastel boya
  • Kürdan

Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Nasıl Yapılır?

Pastel boya ve diğer malzemeler hazır ise kürdan ile pastel boya baskısı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak baskı çalışması yapacağınız kağıdı ikiye katlayın ve bunun bir tarafına pastel boyalar ile yatay veya dikey olarak boyama yapın.
  • Kağıdın tamamını bu şekilde boyadıktan sonra boyalı olan kısmı içte kalacak şekilde katlayın.
Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Kürdan ile Pastel Boya Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
  • Kürdan ile beyaz tarafına istediğiniz herhangi bir şekli çizin. Bu aşamada çiçek, kalp, yıldız, bulut gibi basit çizimler yapabilirsiniz. Bu konuda zorlanırsanız bir kalem ile bastırmadan şekli çizip daha sonra üzerinden kürdan ile geçebilirsiniz.
  • Kürdan ile çizimi yaptıktan sonra kağıdı açtığınızda aynı desenin rengarenk bir şekilde kağıda çıktığını görebilirsiniz.

Yazımızda sizlerle kürdan kullanarak pastel boya baskısı yapabileceğiniz kolay bir teknik paylaştık. Bu yöntemi uygulayarak çocuklar kolayca baskı çalışması yapabilirler. Uygulamanın yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Pastel boya ile başka bir kolay teknik denemek isterseniz, pastel boya yaydırma tekniği nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial