Soda Şişesi ve İp İle Vazo Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle soda şişesi ve ip ile vazo yapımı adı altında evde keyif alarak yapabileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Cam şişeler farklı şekillerde süslenerek bunlarla çok güzel dekoratif vazolar yapılmaktadır. Soda ya da gazoz şişeleri boyanarak, üzerlerine küçük parlak taş ya da boncuklar yapıştırılarak, ip ya da kumaş ile kaplanarak çık bir vazoya dönüşebilir. Biz bugün sizlerle soda şişesi ve yün ip ile vazo yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Soda Şişesi ve İp ile Vazo Yapımı

Evde cam şişeden vazo yapımı için soda ya da gazoz şişelerini kullanabilirsiniz. Bu şişeleri boyamak isterseniz dilediğiniz renkte akrilik boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz. Şişeyi boyamak yerine üzerine boncuk, pul ya da parlak taşlar yapıştırarak şık süslemeler yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra şişeye kumaş, keçe, eva ya da ip ile kaplama da yapabilirsiniz.

Soda Şişesi ve İp İle Vazo Yapımı-1
Soda Şişesi ve İp İle Vazo Yapımı-1

Biz bugün sizlerle şişe üzerine ip sararak yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Evde boş soda şişesi ve artık ipler varsa bunları vazo yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Uygulamayı yapmak isteyenler için aşağıda malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Soda Şişesi
  • İp
  • Çift taraflı bant
  • Makas

Elinizdeki artık ipleri birleştirerek şişeye sararak rengarenk bir tasarım da yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü ip kullanılabilir.

Soda Şişesi ve İp ile Vazo Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise dekoratif vazo yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Uygulamanın yapımına başlamadan önce cam şişenin üzerinde yapışkanlı etiket varsa bunu çıkararak şişeyi güzelce temizlemeniz gerekiyor.
  • Şişe kuruduktan sonra üzerine ip sarmaya başlayabilirsiniz.
  • Bunun için ilk yapmanız gereken çift taraflı bandı şişeye resimde gördüğünüz şekilde çapraz bir şekilde yapıştırmak.
Şişeye İp Sarma Resimli Anlatım
Şişeye İp Sarma Resimli Anlatım
  • Daha sonra ipin uç kısmını içe doğru kıvırarak şişenin alt kısmını kaplayacak boyutta bir yuvarlak yaparak bunu çift taraflı banda bastırarak yapışmasını sağlayın.
  • Şişenin alt tarafını bu şekilde ip ile kapladıktan sonra geri kalan yerlerine de ip sararak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda soda şişesinden vazo yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde cam şişe süslemesi yapmak için farklı yöntemler uygulamak isterseniz daha önce paylaştığımız cam şişeden dekoratif vazo yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial