Zeytinyağlı Patlıcan Közlemesi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Patlıcan Közlemesi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Zeytinyağlı patlıcan közlemesi lezzetli ve soğuk yenen bir meze çeşidi olduğu için yaz aylarında sıkça tüketilmektedir. Yapımı biraz zahmetli olsa da ortaya çıkan harika lezzet bu zahmete değmektedir. Patlıcan közlemesini sade ya da közlenmiş domates ve biber ile birlikte yapabilirsiniz. Közlenmiş patlıcanı dışarıdan hazır olarak alıyorsanız bir de evde kendiniz yapmayı deneyin. Aradaki lezzet farkını görünce bir daha dışarıdan almak istemeyeceksiniz. Evde ilk kez bu mezeyi yapacak olanların işini kolaylaştırmak için yazımızda, zeytinyağlı patlıcan közlemesi nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Zeytinyağlı Patlıcan Közlemesi Nasıl Yapılır?

Evde patlıcan közlemesi yapmak için mangal, fırın ya da ocak kullanabilirsiniz. Hangi pişirme yöntemini kullanırsanız kullanın ilk dikkat etmeniz gereken  nokta patlıcanın iyi közlenmesidir. Bu nedenle patlıcanı közlerken her tarafını eşit şekilde pişirmeye dikkat etmelisiniz. Patlıcanı közlerken kabukları çatlak bir görünüm aldığı zaman yeterince közlendiğini anlayabilirsiniz. Közlediğiniz patlıcanları sıcak iken soymaya kalkarsanız kabuklarını çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamak için patlıcanları közledikten sonra bir süre ılımaları için bekledikten sonra kabuklarını soymaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde işiniz kolaylaşacaktır.

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane orta boy patlıcan
  • 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz

Zeytinyağlı Patlıcan Közlemesi Yapımı

Patlıcan közlemesi yapmak için ilk olarak patlıcanları güzelce yıkamalı ve kurulamalısınız. Bu ön hazırlık aşamasının ardından patlıcanı közlemeye başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak közleyeceğiniz patlıcanların üzerine bıçak ile birkaç tane delik açın. Böylece sıcaklık patlıcanların içine daha iyi işleyecek ve içleri de güzel pişecektir.
  • Patlıcanları mangal, ocak ya da fırında iyice yumuşayana kadar közleyin. Patlıcanı közlemek konusunda işinize yarayacak püf noktalarını, patlıcan nasıl közlenir? yazımıza bulabilirsiniz.
  • Közlenen patlıcanları bir süre ılımaları için beklettikten sonra elinizle ya da bir bıçak yardımı ile kabuklarını çıkararak soyun.
  • Sonrasında közlenmiş patlıcanları kesme tahtasına alarak bıçak yardımı ile doğrayabilirsiniz.
  • Doğradığınız patlıcanları derin bir kasenin içine alarak zeytinyağı ve tuzunu ekleyip güzelce karıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra zeytinyağlı patlıcan közlemesi yapımı tamamdır. Mezeyi soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Patlıcan közlemesinin içine çiğ veya közlenmiş soğan ilave ederek lezzetini arttırabilirsiniz. Yazımızda paylaştığımız zeytinyağlı patlıcan közlemesi tarifi bu şekilde olup isterseniz yanına domates ve biber de közleyebilirsiniz. Bu şekilde meze daha besleyici ve doyurucu olacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial