Evde Yapabileceğiniz Kolay Geri Dönüşüm Çalışmaları

Evde Yapabileceğiniz Kolay Geri Dönüşüm Çalışmaları
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde yapabileceğiniz kolay geri dönüşüm çalışmaları paylaşıyoruz. Günümüzde plastik, metal ve karton birçok malzeme geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu sayede birçok atık malzeme çöpe gitmek yerine değerlendirilmektedir. Pet şişe, plastik kapak, şampuan kabı, tuvalet kağıdı rulosu, kinder joy kabı, danone ve danino kabı ile yapabileceğiniz farklı çalışmalar bulunmaktadır. Geri dönüşüm kategorimizde yer alan ve size bu konuda ilham verebilecek bazı projeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Danino Kabından Robot Yapımı

Küçük çocuğunuz varsa onun tükettiği daninonun kabını atmak yerine resimde gördüğünüz gibi sevimli bir oyuncak robot yapabilirsiniz. Bu kapların üzerinde resim bulunduğu için boyama yapmaya gerek kalmadan hemen robot yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan küçük plastik kapaklar, ip ve yorgan iğnesi. Kapaklara iğne ile delik açıp bunları ipe geçirerek robotun kollarını ve bacaklarını yapabilirsiniz. Uygun boyutta bir plastik kapağı da başına şapka olarak yapıştırabilirsiniz. Bu sevimli robot ile oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Danino Kabından Robot Yapımı
Danino Kabından Robot Yapımı

Danone Kutusundan Araba Yapımı

Evde yapabileceğiniz geri dönüşüm çalışmaları konusunda ilham alabileceğiniz bir diğer uygulama ise danone kutuları ile araba yapımıdır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 tane danone kutusu, pipet, çöp şiş çubuğu, 4 tane plastik kapak, kapaklara delik açmak için sivri uçlu bir nesne, oynar göz ve yapıştırıcı. Danone kaplarını ağız kısımlarından birbirine yapıştırın. Kapaklara delik açın. Pipetleri makas ile eşit boyutta kesin. Pipetlerin içine çöp şiş çubuklarını koyun ve bunları kapaklara yapıştırın. Hazırladığınız tekerlekleri ön ve arka tarafa yapıştırdıktan sonra oynar gözleri de yapıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Danone Kutusundan Araba Yapımı
Danone Kutusundan Araba Yapımı

Şampuan Kutusundan Şarj Askısı Yapımı

Boş şampuan kutusunu atmak yerine bununla güzel bir şarj askısı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle şampuan kutusunun kapak kısmını kesmeniz gerekiyor. Daha sonra kutunun arka tarafını çevirin ve buraya kalem ile askı çizin. Şampuan kutusunun yanlarını ve ön tarafını da aynı hizadan kalem ile çizin. Yaptığımız çizgilerin üzerinden falçata ile geçerek güzelce kesin. Şarj akısını bu şekilde yaptıktan sonra kestiğiniz yerlerdeki çıkıntıları törpü ile düzeltebilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra telefonu içine koyarak şarj askısını kullanabilirsiniz. Daha şık bir tasarım olması için üzerine sticker ya da eva ile süsleme yapabilirsiniz.

Şampuan Kutusundan Şarj Askısı Yapımı
Şampuan Kutusundan Şarj Askısı Yapımı

Pet Şişeden Saklama Kabı Yapımı

Pet şişe ile birbirinden şık tasarımlar yapabilirsiniz. Kapaklı bir pet şişenin ağız kısmını keserek alttaki açık yere de kapak yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde içine ataç, takı ya da başka malzemeler koyabileceğiniz mini saklama kabı yapabilirsiniz. Bu sevimli kapları lip balm kutusu ya da krem kabı olarak da kullanabilirsiniz. Uygulamanın detayları için pet şişeden mini saklama kabı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişeden Mini Saklama Kabı Yapımı
Pet Şişeden Mini Saklama Kabı Yapımı

Bu yazımızda sizlerle evde kolaylıkla yapabileceğiniz geri dönüşüm çalışmalarından örnekler paylaştık. Siz de elinizdeki malzemelere göre bu uygulamalardan istediğinizi yapabilirsiniz. Bu tür kolay çalışmaları incelemek isterseniz geri dönüşüm kategorimize göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial