Yoğurt Kabından Davul Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi etkinliklerde müzik aleti yapımı sıkça yer almaktadır. Biz de sizlere bu konuda yardımcı olmak için fırsat buldukça evde müzik aleti yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Evde bulunan malzemeleri kullanarak çocuğunuz için kolay müzik aleti yapmak isterseniz yoğurt kabından davul yapımı ilginizi çekebilir. Evde boş yoğurt kabı varsa size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak bunu davula dönüştürebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yoğurt Kabından Davul Yapımı

Çocuklara evde müzik aleti yapımı için genellikle karton, plastik kaşık, kavanoz kapağı, pet şişe ve çeşitli plastik kaplar kullanılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada davul yapımı için yoğurt kabı kullanılmış. Siz de boşalan yoğurt kaplarını çöpe atmak yerine bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Elinizde yoğurt kabı yoksa salça veya konservelerin teneke kutularını da kullanabilirsiniz. Sizin bu konuda tek yapmanız gereken kullanacağınız kabın ağız kısmını boşluk kalmayacak şekilde kaplamak. Bunun için balon veya koli bandı kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de sonuç başarılı olacaktır. Kullanacağınız yoğurt kabının kapağı varsa bunu hiç çıkarmadan kolay bir şekilde davul yapabilirsiniz.

 

Yoğurt Kabından Davul
Yoğurt Kabından Davul

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane 500 gram yoğurt kabı ( yoğurt kabı kapaklı olmalıdır. )
  • Aseton
  • Pamuk
  • 2 tane çöp şiş çubuğu
  • 2 tane küçük ponpon

Bunların dışında davulu süslemek için kurdele, eva ya da sticker kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yoğurt kabı kapaklı değilse ayrıca balon veya koli bandı kullanmanız gerekmektedir.

Yoğurt Kabından Davul Nasıl Yapılır?

Sizlerle kullanacağımız örnek çalışmada yoğurt kabında şeffaf kapak bulunmaktadır. Bu kapak çıkarılmadan davul yapılmıştır. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak güzel bir oyuncak davul yapabilirsiniz.

  • Kapaklı bir yoğurt kabı kullanıyorsanız bunu hiç çıkarmadan diğer aşamaya geçebilirsiniz. Kabın kapağı yoksa bir balonun ağız kısmını kesip geri kakan parçayı kaba geçirerek davul yapabilirsiniz.
  • İsterseniz balon kullanmak yerine kabın ağız kısmını koli bandı ile de kaplayabilirsiniz. Bunu yaparken açıklık kalmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Bu şekilde davulu yaptıktan sonra 2 tane çöp şiş çubuğuna ponpon geçirerek tokmağı yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra davul yapımı tamamlanmış oluyor. İsterse elinizdeki malzemeler ile üzerine süsleme yaparak daha sevimli bir hale getirebilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda yoğurt kabı ile davul yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde çocuğunuz için saz yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kavanoz kapağından saz nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Yoğurt Kabından Davul Yapımı Resimli Anlatım
Yoğurt Kabından Davul Yapımı Resimli Anlatım

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial