Kavanozdan Dikiş Kutusu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kavanozdan dikiş kutusu yapımı isteyen herkesin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir projedir. Cam kavanoz geri dönüşüm projelerinde sık kullanılan bir malzemedir. Kavanozdan baharatlık, mumluk, biblo gibi birçok farklı ürün yapılmaktadır. Daha önceden sizlerle kavanozdan mumluk yapımı, kavanozdan kar küresi yapımı ve bunlara benzer birçok örnek çalışma paylaştık. Bugün de düğme ve iğneleri muhafaza etmek için kullanabileceğiniz çok amaçlı bir dikiş kutusu yapmanıza imkan tanıyan oldukça pratik bir uygulamayı paylaşıyoruz. Sizlerle paylaşacağımız bu projeyi yaparak hem cam kavanozları hem de elinizdeki artık kumaşları değerlendirebilirsiniz. Cam bir dikiş kutusuna sahip olmak isteyenler aşağıda gerekli malzemeleri ve projenin detaylarını bulabilirler.

Gerekli Malzemeler

Gerekli Malzemeler
Gerekli Malzemeler
  • 1 tane cam kavanoz
  • Küçük bir parça kumaş
  • Kalem
  • Makas
  • İğne
  • İplik
  • Elyaf ( iğneliğin içini doldurmak için )
  • Yapıştırıcı
  • İnce bir kurdele ya da kumaş parçası

Bu proje için her türlü cam kavanozu kullanmanız mümkün. Dikiş kutusunun hangi boyutta olmasını istiyorsanız ona uygun büyüklükte bir kavanoz seçmeniz gerekiyor.

Kavanozdan Dikiş Kutusu Nasıl Yapılır?

Kavanozdan dikiş kutusu yapmak için iğnelik olarak kullanacağınız parçayı hazırlamanız gerekiyor. Kavanozdan iğnelik yapmak için ise kapağı iğnelik haline getirmeniz yeterli. Cam kavanozun içini güzelce temizledikten sonra üzerindeki etiketi çıkarın ve sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayın.

Kumaşı masanın üzerine düzgün bir şekilde serdikten sonra kavanozun kapağını kumaşın üzerine yerleştirin. Sonrasında kalem ile kapağın etrafından çizin. Bu şekilde kumaşı kavanoz kapağına göre ayarladıktan sonra parçayı makas yardımı ile kesin.

Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım
Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım

Kesmiş olduğunuz yuvarlak parçanın etrafını iğne iplik ile güzelce dikin.

Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım-1
Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım-1

Dikiş işlemi bittikten sonra yuvarlak parçanın içini elyaf ile doldurun ve ipi hafifçe çekerek büzdürdükten sonra ipi düğümleyerek kesin.

Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım-2
Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım-2

İçine elyaf doldurduğunuz kumaşı kavanoz kapağına yapıştırarak sabitleyin. Son olarak kapağı kavanoza takarak uygulamayı tamamlayın.

Kendi tasarımınız olan bu dikiş kutusunun içine düğmeleri, üst kısmındaki iğneliğe de dikiş iğnesi ve toplu iğneleri koyabilirsiniz. Kavanozun yukarı tarafına ince bir kurdele ya da kumaş ile fiyonk yaparak daha şık bir iğneliğe sahip olabilirsiniz.

Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım-3
Kavanozdan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım-3

Sizlerle paylaşmış olduğumuz kavanozdan iğnelik yapımı resimli anlatım sayesinde siz de hiç zorlanmadan aşağıdaki gibi orjinal bir dikiş kutusu yapabilirsiniz.

Kavanozdan Dikiş Kutusu Yapımı
Kavanozdan Dikiş Kutusu Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial