Kağıttan Yapboz Oyunu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle çocuklar için evde kağıt oyunu hazırlayabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Renkli topları tüplerin içine sıralamak çocuğunuzu çok eğlendirecektir. Evde bulunan kağıt ve renkli kalemlerle bu eğlenceli oyunu yapmak isterseniz size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Kağıt oyununun çizimini ve boyamasını da çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kağıttan yapboz oyunu yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Yapboz Oyunu Yapımı

Küçük çocuklar top sıralama oyunu adı verilen yapboz oyununu severek oynamaktadır. Bu tür oyunlar sayesinde çocuğunuza renkleri kolaylıkla öğretebilirsiniz. Oyunun amacı tüplerin içinde karışık olarak bulunan topları renklerine göre aynı tüplere sıralamaktır. Yapması kolay ve oynaması çok zevkli olan bu oyunu farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada kağıttan renkli toplar yapılmıştır. Siz bunun yerine kalp, çiçek ve yıldız gibi başka şekillerde yapabilirsiniz. Burada önemli olan 4 tane aynı şekil ve renk olmasıdır. Toplam 8 tane 4’erli farklı renklerde şekil olması gerekmektedir.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane kağıt
  • Siyah kalem çizim yapmak için
  • Renkli kalemler
  • Daire çizmek için plastik kapak
  • Makas

Kağıttan Yapboz Oyunu Nasıl Yapılır?

Kağıt ve diğer malzemeler hazır ise top sıralama yapboz oyunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıt ya da bir defter yaprağına siyah kalem ile 3 tane tüp çizin.
  • Sonrasında çizdiğiniz bu tüpleri farklı renklerde boyayın.
  • Topları yapmak içinde kağıda plastik kapak yardımı ile 3 tane daire çizin. Bu daireler tüplerin içine sığacak boyutta olmalıdır.
Kağıttan Yapboz Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Yapboz Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
  • Çizdiğiniz dairelerin 4’ünü istediğiniz bir renkte boyayın. Diğer 4 daireyi de farklı bir renkte boyayın.
  • Hazırladığınız bu daireleri makas ile keserek çıkarın.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıttan yapboz oyunu yapımı tamamdır. Çocuğunuz hemen bu eğlenceli oyunu oynamaya başlayabilir. İsterseniz beyaz kağıtları boyayarak yaptığınız topları renkli kağıtlarla da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz aşağıdaki videoda uygulamanın detaylarını bulabilirsiniz. Farklı bir yapboz oyunu hazırlamak isterseniz, dondurma çubukları ile yapboz oyunu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial