Origami Tilki Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kağıt katlama sanatı olan origami hem çocukların hem de yetişkinlerin yapabileceği keyifli bir uğraştır. Bu tekniği kullanarak kağıt ile harika çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda size yardımcı olmak için yazımızda origami tilki yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Siz de çocuğunuzun oynaması için, kitap ayracı ya da dekoratif süs olarak kullanmak için sevimli bir tilki yapmak isterseniz yazımızda uygulamanın detaylı anlatımını bulabilirsiniz.

Origami Tilki Yapımı

Tek bir kağıt ile yapılan origami tilki sevimli görünümü ile dikkat çekmektedir. Elinizde başka çalışmalardan kalan renkli kağıtlar varsa bunları tilki yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Kolay bir katlama tekniği uygulandığı için bu çalışmayı çocuklar da zorlanmadan yapabilirler. Yapacağınız kağıt tilkiyi bir dondurma çubuğuna yapıştırarak bunu sevimli bir kuklaya dönüştürebilirsiniz. Uygulamanın yapımında farklı boyutta kağıtlar kullanarak anne, baba ve yavru tilki yapabilirsiniz. Renkli kağıdınız yoksa tilkiyi beyaz kağıt ile yapıp renkli kalemlerle boyayabilirsiniz.

Origami Tilki
Origami Tilki

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte kare şeklinde kağıt
  • Tilkinin burun, kulak ve gözlerini yapmak için siyah renkli kalem

Origami Tilki Nasıl Yapılır?

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada 10x10cm kağıt kullanılmıştır. Daha küçük bir boyutta tilki yapmak isterseniz 8×8 cm daha büyük boyutta hazırlamak içinse 15x15cm boyutunda kare kağıtlar kullanabilirsiniz. Bu hatırlatmanın ardından tilki yapımına başlayabiliriz.

  • İlk olarak kare şeklindeki kağıdı üçgen olarak ikiye katlayın.
  • Katladığınız üçgenin sivri kısmından aşağı orta noktaya doğru katlayın. Katlama yerlerini iyice belirginleştirin.
  • Sonrasında kağıdın geniş kısmında kalan iki köşeyi yukarı doğru katlayın.
  • Bu işlem ile tilkinin kulaklarını oluşturacaksınız. Kulakların orantılı olması için katlama yerlerini de orantılı şekilde yapmak gerekli.
Origami Tilki Yapımı Resimli Anlatım
Origami Tilki Yapımı Resimli Anlatım
  • Tüm katlama işlemlerinden sonra kağıdı tersine çevirin.
  • Oluşan tilki şeklinin belirginleşmesi için kalem ile burun, göz ve kulaklar yapın.
  • İsterseniz kulakları başka bir renkle de boyayabilirsiniz.

Tüm bu aşamaların ardından kağıttan tilki yapımı tamamlanmış oluyor. Bu sevimli tilkiyi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için yukarıda resimli anlatım paylaştık. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız origami tilki yapımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Kolay gelsin. Kolay origami çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız origami kelebek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial