Pet Şişeden Sepet Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle pet şişeden sepet yapımı başlığı altında evde zorlanmadan yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa onun küçülen pantolonu ve pet şişe ile kısa sürede güzel bir sepet yapabilirsiniz. Dikişsiz kolay bir yöntem ile güzel bir sepet yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Sepet Yapımı

Evde pet şişeden sepet yapmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Pet şişenin üst kısmını kesip çıkardıktan sonra kalan alt kısmını sepet yapmak için kullanabilirsiniz. Pet şişe ile yapacağınız sepetin güzel görünmesi için üzerini boyayabilir ya da çeşitli malzemeler ile kaplama yapabilirsiniz. Kaplama yapımı için özel olarak malzeme almanıza gerek yok. Evde bulunan artık ip, çorap ya da çeşitli kumaşlarla kaplama yapabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada küçülen bir çocuk pantolonu kullanılmış. Küçük bir pantolonun bacak kısmı ya da uzun kollu bir tişörtün kol kısmı ile kolay bir şekilde pet şişe kaplaması yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Sepet
Pet Şişeden Sepet

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Pantolon
 • Falçata
 • Makas
 • Silikon tabancası

Bunların dışında süsleme yapmak için boncuk, pul ya da küçük parlak taşlar kullanabilirsiniz.

Pet Şişe ve pantolon ile Sepet Nasıl Yapılır?

Pet şişe kaplaması için esnek kumaştan bir pantolon kullanırsanız uygulamayı daha rahat yapabilirsiniz. Malzemeler hazır ise pet şişe ve pantolon ile sepet yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • ilk olarak pet şişenin üzerinde bulunan yapışkanlı etiketi çıkarın ve şişeyi güzelce temizleyip kurutun.
 • Pet şişenin üst kısmını falçata yardımı ile keserek çıkarın.
 • Kalan parçayı makas ile istediğiniz boyutta keserek düzeltin.
 • Pantolonun paçalarından birini makas ile kesin ve bunu pet şişeye uygun boyuta getirin. Bunu yaparken alt taraftan yapıştırma payı bırakmayı unutmayın.
 • Pet şişeyi ve pantolon paçasını anlattığımız şekilde hazırladıktan sonra pantolonun paçasını şişeye güzelce geçirin ve alttaki fazlalık kumaşı rahat yapıştırabilmek için buna maka ile birkaç kesik atın.
 • Şişeyi ters çevirerek kumaşın fazlalığını silikon tabancası ile şişenin alt kısmına yapıştırın.
 • Pantolonun kumaşından uzun ince bir şerit kesin ve bunun iki ucunu yanlara yapıştırarak tutturun.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile sepet yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz üzerine boncuk ya da pul gibi malzemelerle süsleme yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenler için aşağıda pet şişe ve pantolon ile sepet yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde pet şişeden güzel bir kase yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız çorap ve pet şişe ile kase yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişeden Sepet Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Sepet Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial