İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Temizlenir
Sosyal medyada paylaş

İşkembe çorbası besleyici ve lezzetli bir çorba çeşididir. İşkembe çorbası yapmak için öncelikle bunu temizlemek gerekmektedir. Bu iş zahmetli olduğu için çoğu kişi işkembe çorbasını dışarıda içmeyi tercih etmekte ya da hazır çorba kullanmaktadır. Biz bugün sizlerle bu konuda işinizi kolaylaştırmak için işkembe nasıl temizlenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

İşkembe Nasıl Temizlenir?

Evde işkembe çorbası pişirmek isterseniz kasaptan işkembe almanız gerekmektedir. Daha sonra bunu uygun şekilde temizleyerek pişirmeye hazır hale getirmelisiniz. Sadece yıkamakla işkembe temizlenmiş olmaz. Bunun üzerindeki tabakanın kazınarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu konuda güvenilir ve etkili bir yöntem uygulamak isterseniz karbonat kullanabilirsiniz.

Evde karbonat ile işkembe temizlemek isterseniz ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı karbonat ve 4 litre sudur. Yöntemi uygulamak için ilk olarak işkembeyi bol su ile güzelce yıkayın. İşkembenin üzerindeki tabakanın sertleşmemesi için bu suyun sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Geniş bir tencerenin içine geniş bir tencerenin içine 4 litre su koyun ve bu su kaynadıktan sonra içine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Sudan geçirdiğiniz işkembeyi ocakta kaynayan karbonatlı suyun içine batırın ve 2 saniye kadar bu suda beklettikten sonra çıkarın. Bu süre 3 saniyeden daha uzun olmasın aksi halde temizlerken işiniz zorlaşabilir.

İşkembeyi anlattığımız şekilde karbonatlı suda bekletip çıkardıktan sonra bunu kesme tahtasının üzerine alın. Uyguladığınız bu yöntem sayesinde işkembenin üzerindeki tabaka yumuşayacağı için bıçak ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz işkembeyi bol su ile yıkadıktan sonra bunu orta irilikte parçalar halinde doğrayarak çorba yapımında kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde işkembe temizlemek için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisini paylaştık. Siz de bu yöntemi uygulayarak işkembeyi kısa sürede tertemiz yaparak sevdikleriniz için lezzetli bir çorba pişirebilirsiniz. Evde lezzetli bir işkembe çorbası pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız işkembe çorbası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial