Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır
Sosyal medyada paylaş

Beş taş oyunu; adından da anlaşılacağı gibi 5 tane taş ile oynanan bir oyundur. Kullanılacak olan taşların hepsi aynı boyutta ve avuç içine sığacak büyüklükte olmalıdır. Oyun iki kişi arasında oynanabileceği gibi iki grup arasında da oynanabilir. Çocuklar bu eğlenceli oyunu dışarıda oynayabileceği gibi evde de oynayabilirler. Taş bulamayanlar da oyunu beş taş için yapılmış oyun seti ile oynayabilirler. Evde oynanabilecek çocuk oyunlarına bir yenisini eklemek isteyenler için beş taş oyunu nasıl oynanır? sorusunun cevabını yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

Evde beş taş oyunu oynamak isterseniz ilk olarak oyuna kimin başlayacağını belirlemeniz gerekiyor. Bunun için kura çekilebilir ya da zar atılabilir. Oyuna başlama hakkını kazanan oyuncu ilk olarak taşlardan birisini eline alır ve bu taşı havaya atar. Havaya attığı taş yere düşmeden aynı eli ile diğer taşlardan birini eline alıp havadaki taşı da yakalar. Oyuncu taşları düşürmemek için bunu yaparken hızlı hareket etmelidir. Tüm taşları bu şekilde toplayarak birleri tamamlayabilirsiniz.

İkileri yapmak için taşlar tekrar yere atılır. İlk taş havaya atıldıktan sonra yerden iki taş alınarak havadaki taş yakalanır. Diğer kalan iki taş içinde aynı işlem uygulanabilir. Üçlere gelince ilk taş havaya atılıp önce üç, sonra da diğer tak taş alınır. Dörtlerde ise ilk taş havaya atılıp diğer dört taş alınır. Bir sonraki aşamada, oyuncu işaret parmağını orta parmağın üzerine koyarak elini köprü yapar. Öteki oyuncunun seçtiği taşa değdirmeden tüm taşları bu köprüden geçirir. Bu şekilde de taşları toplarsa son aşamaya geçer. Bu aşamada oyuncu tüm taşları havaya atıp bunları elinin tersiyle tutar ve bunları da fırlatarak avuç ile yakalar. Bunu yaptığında avucunda ne kadar taş varsa o kadar sayı kazanmış olur.

Tüm bu aşamalardan sonra beş taş oyunu tamamlanmış olur. Beş taş oyununun kuralı; hamleleri yaparken hiçbir taşı yere düşürmeden oyunu tamamlamaktır. Taşlardan birisi yere düştüğünde oynama hakkı diğer oyuncuya geçmektedir. Yazımızda anlattığımız oyunu dışarıda arkadaşlarınızla, evde ailenizle oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Evdeki malzemeler ile çocuklar için oyun hamuru yapmak isterseniz, gıda boyasız oyun hamuru yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial