Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Deprem Çantasında Olması Gerekenler
Sosyal medyada paylaş

Afet ve acil durum çantası deprem ya da başka bir doğal afet sonrası hayati bir öneme sahiptir. Kendimizi ve sevdiklerimizi düşünerek evde deprem çantası hazırlayıp bunu kolay ulaşabileceğimiz bir yere koymalıyız. Alacağımız bu tedbir sayesinde herhangi bir afet sonrasında meydana gelebilecek mağduriyetin önüne geçebiliriz. Bu çantanın içindeki malzemeleri arada kontrol etmeli bozulma ihtimali olan gıda maddelerini yenisi ile değiştirmeliyiz. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızda, deprem çantasında olması gerekenler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Deprem sonrası yardım ekiplerinin ulaşması zaman alabileceği için acil ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir mağduriyet yaşamamak için kendiniz ve diğer aile bireylerinin ihtiyaç duyabileceği malzemeleri ve bazı önemli belgelerin fotokopilerini çantanın içinde koymalısınız. Evcil hayvanlarınız varsa onların ihtiyacı olabilecek malzemeleri de deprem çantasına koymayı unutmamalısınız. Evde hazırlayacağınız deprem çantası sayesinde herhangi bir doğal afet sonrasında acil ihtiyaç duyabileceğiniz yiyecek, içecek, ilk yardım malzemelerini hazır bulundurabilirsiniz. Deprem çantası sadece evde değil iş yeri, okul ve sınıflarda da bulunmalıdır.

Afet ve acil durum çantasına kolay taşınabilecek ve işinize yarayacak malzemeler koymalısınız. Öncelikle çantanın içine tüm aile bireylerine yetecek kadar su koyulmalıdır. Gıda olarak da konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu gibi yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren gıdalar bulunmalıdır. Kimlik kartları, tapu, sigorta ve ruhsat belgeleri, zorunlu deprem belgeleri, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı, evcil hayvan varsa onun sağlık karnesi gibi önemli belgelerin fotokopisi de afet ve acil durum çantası içinde olmalıdır. Acil ihtiyaç duyabileceğiniz iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve mevsime uygun kıyafetleri de çantaya almalısınız. Sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve hijyenik ped de çeşitli mağduriyetleri önlemeye yardımcı olabilir. Deprem çantasının içine yukarıdakilerin dışında; ilk yardım çantası, uyku tulumu ve battaniye, çakı, düdük, küçük makas, kağıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve yedek piller de koymanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle deprem çantasında neler olmalı? sorusunun cevabını paylaştık. Siz de ev, iş yeri ve okul için böyle bir çanta hazırlayarak kendiniz ve sevdikleriniz için tedbir alabilirsiniz. Acil durum çantası sayesinde herhangi bir afet durumunda mağduriyeti önleyebilir ayrıca basit yaralanmalara müdahale edebilirsiniz. Deprem sırasında kendinizi ve sevdiklerinizi korumaya almak için bilgi sahibi olmak isterseniz, derem anında yapılması gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial