Çam Kozalağından Kapı Süsü Yapımı

Çam Kozalağından Kapı Süsü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çam kozalağından kapı süsü yapımı evinizin kapısının da içi gibi şık görünmesini sağlamaya yardımcı olacak bir proje olarak dikkatinizi çekebilir. Günümüzde kapı süsü sıkça kullanılan bir dekor ürünü olduğu için biz de bugün sizlerle kolay kapı süsü yapımı ile ilgili bir uygulama paylaşmak istiyoruz. Keçe, tül, kumaş, yapay çiçek gibi farklı malzemeler kullanılarak çok güzel kapı süsleri yapmak mümkündür. Bizim bugün sizlerle paylaşacağımız projede çam kozalakları kullanılıyor. Çam ağacının kozalakları şekil olarak bir hayli dikkat çekici olduğu için birçok dekor ürünü yapımında kullanılmaktadır. Siz de kapınızı çam kozalakları ile süslemek isterseniz gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Köpük çelenk
  • Silikon tabancası
  • Çam kozalağı
  • İstediğiniz renk boya
  • Kapı süsünü asmak için kurdele

Yapmak istediğiniz tasarıma göre başka süs aksesuarları da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin kişisel zevkinize bağlı.

Çam Kozalağından Kapı Süsü Nasıl Yapılır?

Çam kozalağından kapı süsü yapmak için uygun boyutta çelenk şeklinde bir objeye ihtiyaç var. Dışarıdan köpük çelenk alabilir ya da evde kendiniz çelenk yapabilirsiniz. İnce ağaç dalları, karton, plastik, tel gibi birçok malzeme ile çelenk yapılabilir. Önemli olan bu malzemenin hafif ve yapışkan tutan bir yapıya sahip olması. Çelengi evde yapmakla vakit kaybetmek istemiyorsanız bunu hobi malzemeleri satan yerlerden de kolaylıkla temin edebilirsiniz. En ideali köpük çelenk olduğu için bundan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çelenk hazır ise size yapabileceğiniz tasarımlar hakkında ilham verecek bir kaç örnek proje paylaşmak istiyoruz.

Aşağıdaki uygulamada ince ağaç dallarını kullanarak yapılan çelengin üzerine çam kozalakları yapıştırıldıktan sonra bunlar boyanmadan bırakılmış. Aralara elyaf parçaları yapıştırılarak yapay kar görünümü verilmiş.

Çam Kozalağından Kapı Süsü
Çam Kozalağından Kapı Süsü

Bir çelengin üzerine çam kozalakları yapıştırıldıktan sonra aşağıya yapay ya da gerçek çam yaprakları koyularak aşağıdaki gibi güzel bir kapı süsü yapılabilir. Çam kozalakları boyanmadan kullanılacaksa o zaman süslemek için bir kurdele ile fiyonk yapılabilir. İsterseniz çam kozalaklarının üzerine biraz sim yapıştırarak daha şık bir tasarım da yapmanız mümkün.

Çam Kozalağından Kapı Süsü-1
Çam Kozalağından Kapı Süsü-1

Çelengin üzerine çam kozalakları yapıştırdıktan sonra aralara boncuk ya da kurdele ile kendi zevkinize uygun süslemeler yapabilirsiniz. İsterseniz aralara küçük yapay çiçekler yapıştırarak daha şık tasarımlara da imza atabilirsiniz.

Çam Kozalağından Kapı Süsü-2
Çam Kozalağından Kapı Süsü-2

Kapı süsü yaparken kullanılan çam kozalakları beyaz ya da başka renge boyanabilir. Bunun için sprey ya da akrilik boya kullanmak mümkün.

Çam Kozalağından Kapı Süsü-3
Çam Kozalağından Kapı Süsü-3

Farklı boyutlarda çam kozalakları kullanarak da kapı süsü yapılabilir. Beyaza boyanmış kozalakların arasına sararmış yaprak ya da yaprak görünümü verilmiş başka süslemeler yapıştırabilirsiniz.

Çam Kozalağından Kapı Süsü-4
Çam Kozalağından Kapı Süsü-4

Çam kozalağından kapı süsü yapmak için kozalakları silikon ile dıştan içe doğru çelengin üzerine yapıştırmalısınız. Bunu yaparken kozalakları arada boşluk kalmaması için sıkı yapıştırmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde alttan çelenk  görüneceği için pek hoş bir görüntü olmayabilir. Bu konuda risk almak istemiyorsanız uygulama öncesinde çelengi boyayabilirsiniz. Kozalakları boyamadan kullanacaksanız çelengi bunlara uygun bir renkte boyayabilirsiniz. Kozalakları boyamayı düşünenler ise çelengi de aynı renge boyayabilirler. Bu şekilde kapı süsünü yaptıktan sonra bunu bir kurdele yardımı ile kapıya asarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Siz de tasarımı kendinize ait bir dekor ürünü kullanmak isterseniz evde kapı süsü yapmayı deneyebilirsiniz. Bu projeyi yapmayı düşünenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda çam kozalağından kapı süsü yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Çam Kozalağından Kapı Süsü Yapımı Resimli Anlatım
Çam Kozalağından Kapı Süsü Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial