Kibrit Kutusundan Düğmelik Çekmece Yapımı

Kibrit Kutusundan Düğmelik Çekmece Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kibrit kutusundan düğmelik çekmece yapımı sayesinde evde minyatür bir çekmece yapabilirsiniz. Bu minik çekmecenin gözlerine düğme ya da boncuk gibi malzemeleri koyabilirsiniz. Bu minik çekmece sevimli görünümü ile dekoratif süs olarak da çok işinize yarayabilir. Günümüzde başta ayakkabı kutusu olmak üzere birçok karton kutu farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Kendin yap kategorimizde boş kartonları değerlendirmek için yapılan çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz kendin yap çalışmasını yaparak da boş kibrit kutularını değerlendirebilirsiniz. Kibrit kutusundan düğmelik çekmece yapımı için gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Kibrit Kutusundan Düğmelik Çekmece Yapımı

Evde minyatür süs yapmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler uygulamanın yapımında kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Minyatür dekoratif süs yapmak için en ideal malzemeler karton ve ahşaptır. Ahşap çubuklar kullanılarak çok güzel minyatür dekor ürünleri yapılmaktadır. Bu tarz minyatürü süsler aynı zamanda çocuklar için oyuncak işlevi de görmektedir. Evde böyle çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, hobi çubuklarından masa yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane kibrit kutusu
  • El işi kağıdı ya da eva gibi kaplama malzemesi
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Çekmeceler için 4 tane uygun boyutta boncuk

Kibrit Kutusundan Düğmelik Çekmece Nasıl Yapılır?

Kibrit kutusundan düğmelik çekmece yapımı çok kolay bir çalışmadır. Bunun için tek yapmanız gereken uygun bir kaplama malzemesi bulmak. Evde başka çalışmalardan artan kağıtları ya da desenini beğendiğiniz paket kağıtlarını bu iş için kullanmanız mümkün. Şimdi gelelim düğmelik çekmecenin nasıl yapılacağına.

  • Kibrit kutularına yapıştırıcı sürerek bunları üst üste yapıştırın.
  • Sürdüğünüz yapışkan kuruduktan sonra kaplama kağıdından bunları saracak büyüklükte bir şerit kesin.
  • Kağıt şeride yapışkan sürün ve bunu dikkatli bir şekilde kibrit kutularının etrafına sarın.
  • Son olarak boncukları da yapıştırıcı ile çekmecelerin kapaklarına tutturun.
  • Tüm bu aşamalardan sonra minyatür çekmece yapımı tamamdır. İçine küçük düğmeleri ya da boncukları koyarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

İsterseniz çekmeceyi 2 ya da 3 gözlü olarak da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Kartondan minyatür ev yaptığınız zaman böyle bir çekmece yapıp bunu da evin içine koyabilirsiniz. Siz de böyle bir minyatür düğmelik yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz.

Kibrit Kutusundan Düğmelik Çekmece Yapımı-1
Kibrit Kutusundan Düğmelik Çekmece Yapımı-1

Bir cevap yazın