Ocakta Domates Salçası Yapımı

Ocakta Domates Salçası Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ocakta domates salçası yapımı çok kolay olduğu için siz de isterseniz evde kendi salçanızı yapabilirsiniz. Ev salçası dışarıda satılanlara oranla lezzet ve tat bakımından çok daha güzeldir. Ayrıca hiçbir katkı maddesi içermediğinden son derece sağlıklıdır. Organik gıda tüketmeye öze gösterenler kışlık salçalarını evde kendileri yapmaktadır. Siz de evde domates salçası yapmak isterseniz bu yazımızda vereceğimiz bilgiler çok işinize yarayabilir.

Ocakta Domates Salçası Yapımı

Evde domates salçası yapmak için uygulanan en bilindik yöntem domatesi püre haline getirerek güneşte kurutmaktır. Günümüzde herkesin böyle bir imkanı olmadığı için bu konuda farklı bir yöntem uygulanabilir. Domatesleri püre haline getirdikten sonra bunların güneşte kurumasını beklemek yerine ocakta kaynatarak suyunu çektirerek salça yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken pazardan çürük olmayan, taze salçalık domates almak. Evde salça yapmak isteyenler için aşağıda domates salçası tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 10 kilo salçalık domates
  • 100 gram kaya tuzu
  • Mutfak robotu
  • Çelik tencere
  • Tahta kaşık
  • Bıçak
  • İnce delikli tel süzgeç
  • Salçaları koymak için ağzı kapaklı cam kavanoz

10 kilo salçalık domatesten yaklaşık olarak 1,5- 2 kilo salça çıkmaktadır. İhtiyacınıza göre kullanacağınız domates miktarını bu ölçüye göre ayarlayabilirsiniz.

Ocakta Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Ocakta domates salçası yapmak için ilk olarak domatesleri çeşmenin altında güzelce yıkamalısınız. Daha sonra bıçak ile domateslerin yeşil kısımlarını kesin ve domateslerin kabuklarını güzelce soyun. ( Bu kısımlar sert olduğu için kaynatırken de erimeyeceklerinden bıçakla kesmeniz gerekiyor. ) Soyduğunuz domatesleri iri parçalar halinde doğradıktan sonra mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Domates püresini tel süzgeçten geçirerek çekirdeklerini temizleyin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından domates salçası yapımına geçebilirsiniz.

Hazırladığınız domates püresini çelik bir tencereye alın. Tuzu ekin ve dibinin tutmaması için sürekli karıştırarak kaynatın. Püre suyunu çekip koyu bir kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatın. Domates salçasını sıcakken ağzı kapaklı cam kavanozlara koyun ve kapaklarını sıkıca kapattıktan sonra bunları ters çevirin. Bir gece bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün kavanozları düz çevirin. Domates salçasını güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza ederseniz kışın ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Eğer salçanın dışarıda bozulacağından endişe ediyorsanız kavanozları buzdolabına da koyabilirsiniz.

Bu yazımızda evde domates salçası yapmak isteyenler için, ocakta domates salçası nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Verdiğimiz püf noktalarını uygulayarak siz de organik ve sağlıklı bir salça yapabilirsiniz. Domatesleri kolay bir şekilde soymak isterseniz daha önceden paylaştığımız, domates nasıl kolay soyulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial