Sosyal medyada paylaş

Çatal ile püskül yapımı, ince ve küçük püskül yapmak istediğinizde uygulayabileceğiniz çok pratik bir yöntemdir. Püskül başta atkı olmak üzere birçok örgü ve dantelin kenarını süslemek için gerekli bir aksesuardır. Püskül yapmayı bilmiyor ya da uyguladığınız yöntem ile yaptığınız püskülleri beğenmiyorsanız sizlere önereceğimiz çatal ile kolay püskül yapımını deneyebilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde hiç zorlanmadan harika püsküller yaparak bunları örgülerinizde ve çeşitli dekor ürünlerinin yapımında kullanabilirsiniz. Gerekli malzemeleri ve çalışmanın detaylarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • İnce bir ip
  • Çatal
  • Makas

Çatal ile püskül nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak edenler için anlatıma geçiyoruz.

  • İlk olarak ipin ucundan biraz pay bırakın ve bunun dışta kalmasına dikkat ederek istediğiniz kalınlığa ulaşana kadar ipi çatala dolayın.
  • Püskülün güzel durması için sıkı bir şekilde sarmaya dikkat edin.
  • Sonrasında ipi kesin ve bunun ucu ile başlangıçta bıraktığınız ip ucunu sıkı bir şekilde düğümleyerek bağlayın.
  • Çatalın ilk dişinin arasından bir ip geçirin bunu birkaç defa doladıktan sonra düğümleyin ve ipin uçlarını makas ile dikkatlice kesin.
  • Püskülü çataldan yavaşça çekerek çıkarın ve makası ortasına yerleştirerek kesin.
  • Tüm bu aşamaların ardından püskül yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi kullanarak istediğiniz kadar püskül yapabilirsiniz. İnce ve küçük püsküle ihtiyacınız olduğu zaman bu uygulamayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Dantel ya da örgü masa örtüsü yaptığınızda kenarlarına oya örmek yerine bu şekilde zarif püsküllerle süsleyebilirsiniz. Evde yapacağınız bileklik ve küpe gibi takılar için de bu yöntem işinize yarayabilir. Bebeklere öreceğiniz yün atkıların kenarına yapacağınız minik püsküller de bu şekilde çatal ile kolaylıkla yapılabilir. Elinizde artık ipler varsa bunları çatal yardımı ile sevimli püsküllere dönüştürebilir ve bu zarif aksesuarı evinizin dekorunu güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. İnce püskül yapmak için ipi çatala fazla sarmanıza gerek yok. Eğer dolgun görünümlü bir püskül yapmak istiyorsanız o zaman ipi istediğiniz kalınlığa ulaşana kadar sarmanız gerekiyor.

Uygulamanın ne kadar kolay olduğunu denemek isterseniz aşağıda çatal ile püskül yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bunu inceleyerek uygulamanın detayları hakkında daha iyi fikir edinebilirsiniz.

Çatal ile Püskül Yapımı
Çatal ile Püskül Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial