Sosyal medyada paylaş

Dantelden avize yapımı, şık ve dekoratif bir aydınlatma aracına sahip olmak isteyenlerin deneyebileceği güzel bir kendin yap çalışmasıdır. El emeği göz nuru danteller evimizin en güzel dekor ürünlerinden birisidir. Bu zarif parçaları kolay bir uygulama ile kısa sürede çok şık bir avizeye dönüştürebilirsiniz. Dışarıdan onlarca para vererek aldığınız avizeden daha güzelini bu proje sayesinde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Dantel örmeyi biliyorsanız veya elinizde bu iş için kullanabileceğiniz dantel parçalar varsa bu eğlenceli çalışmayı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Dantelden avize yapmak için lazım olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Deneyecek olanlara keyifli çalışmalar dileriz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane balon
  • Dantel parçaları
  • Şeffaf tutkal
  • Fırça

Şeffaf tutkal kuruduğunda belli olmadığı için bu tür çalışmalarda normal tutkal yerine bunun kullanılması gerekiyor. Kullanacağınız dantel parçaları balonun üzerini kaplamak için kullanılacağından, uygun boyutta olmaları lazım. Beyaz ya da renkli her türlü danteli avize yapımı için kullanabilirsiniz. Rahat çalışabilmek için uygulama öncesinde dantelleri güzelce ütüleyerek, kırışıklık varsa bunları giderin. Uygulamayı denemek isteyenler için dantelden avize nasıl yapılır? sorusunu aşağıda ayrıntılı bir şekilde cevaplıyoruz.

  • İlk olarak balonu şişirin. Balonu yapacağınız avizenin boyutuna uygun büyüklükte şişirdikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
  • Fırça yardımı ile tutkalı balonun üzerine güzelce sürün ve dantelleri teker teker yapıştırın. Tutkal çabuk kuruduğu için parça parça sürerek yapabilirsiniz. Balonun yarısına veya biraz daha fazla bölümüne dantel ile kaplama yaptıktan sonra bir kat daha tutkal sürün ve kuruması için bekleyin.
  • Tutkal kuruduktan sonra bir iğne yardımı ile balonu dikkatlice patlatın. Son olarak balon kalıntılarını temizleyin. Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif dantelli avizeyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kıyıda köşede tek kalmış fakat kıyıp da atamadığınız dantelleriniz varsa onları avize yaparak tekrar kullanma imkanı bulabilirsiniz. Aynı çalışmayı yapmak için hazır dantel kumaşlarından da kullanabilirsiniz. Böyle bir dekoratif avize salonunuzun şıklığını tamamlamanıza yardımcı olabilir. Aşağıda dantelden avize yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek siz de hiç zorlanmadan uygulamayı yapabilirsiniz.

Dantelden Avize Yapımı
Dantelden Avize Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial