Domates Nasıl Kolay Soyulur?

Domates Nasıl Kolay Soyulur
Sosyal medyada paylaş

Domates nasıl kolay soyulur? diye merak eden pek çok kişi olabilir. Domates sabahları kahvaltılıkların yanında, salata ve meze yapımında ve yemeklerde sos olarak kullanılan bir sebzedir. Herkesin sevdiği bir sebze olduğu için her mevsim mutfağımızda bulunur. Domatesi yemesi güzeldir fakat bunun kabuğunu soymak bazen işkence halini alabilir. Domates yumuşak bir sebze olduğu için bunun kabuklarını soymak zor olabilir ayrıca domatesin suyu üzerimize ve etrafa sıçrayabilir. Mutfakla arası iyi olanlar bu konuda bazı yöntemler uyguluyor olabilirler. Mutfağa yeni girmeye başlayanlar için de biz bu konudaki püf noktalarını paylaşıyoruz.

Domates Kabuğu Nasıl Kolay Soyulur?

Domates kabuğu normalde bıçak ile soyulmaktadır. Bu şekilde kabuğu soymak zor olduğundan işinizi kolaylaştıracak yöntemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Domatesleri ezmeden ve suyunu çıkarmadan kolay bir şekilde kabuklarını soymak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynar Suda Bekletme Yöntemi

Domatesi Kaynar Suda Bekletme Yöntemi
Domatesi Kaynar Suda Bekletme Yöntemi

Domates kabuğu soyma yöntemleri denince ilk akla gelen yöntemlerden birisi kaynar suda bekletmektir. Domates önce kaynar suda, sonra da soğuk suda bekletilerek kabuğunun yumuşaması sağlanmaktadır. Bu sayede bıçak kullanmaya bile gerek kalmadan domatesin kabuğu rahatlıkla soyulabilir. Bu pratik yöntem sayesinde domateslerin kabuğunu çok kolay bir şekilde soyarak mutfaktaki işinizi kolaylaştırabilirsiniz. İlk olarak bir tencerede suyu kaynatın. Sonrasında kabuklarını soymak istediğiniz domatesleri çeşmenin altında bol su ile yıkayın. Yıkadığınız domateslerin etli olan taraflarına bıçak ile çarpı şeklinde çizik yapın. Yapacağınız bu çiziklerin çok derin olmaması lazım. Bu nedenle sadece kabuğa gelecek şekilde yapmaya dikkat edin. Sonrasında bu domatesleri tenceredeki kaynar suyun içine alın. Kaynar suyun içinde ortalama 5 dakika bekletmeniz yeterlidir. Domatesleri sıcak sudan aldıktan sonra bunları içi soğuk su dolu bir kabın içinde 5 dakika kadar bekletin. Domatesleri sudan aldığınızda çarpı şeklinde attığınız kesiklerin olduğu yerlerdeki kabukların havaya kalktığını görebilirsiniz. Bu kabukları elinizle kaldırarak domatesi hiç bıçak kullanmadan kolay bir şekilde soyabilirsiniz.

Ocakta Isıtma Yöntemi

Domatesi Ocakta Isıtma Yöntemi
Domatesi Ocakta Isıtma Yöntemi

Ocakta ısıtma yöntemi de domates kabuklarını kolay soymaya yardımcı olabilir. Bu uygulamanın amacı ısı yardımı ile domatesin kabuğunu yumuşatmaktır. Domatesin kabuğu yumuşadığı zaman bunu bıçak ya da başka bir şey kullanmadan rahatlıkla soyabilirsiniz. Ocakta ısıtma yöntemini uygulamaya başlamadan önce domatesleri güzelce yıkayın. Daha sonra kabuğunu soymak istediğiniz domatese bir çatal geçirin. Bu şekilde domatesi kabuğu buruşmaya başlayana kadar ocağın üzerindeki ateşe tutun. Arada bir çevirerek her yerinin ısıyı almasını sağlayabilirsiniz. Domatesi ocaktan aldıktan sonra bunun kabuğunu elinizle bile rahatlıkla soyabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken her domatesi tek tek ocağın üzerinde bekletmek gerekeceği için bu biraz zaman alabilir. Kısa sürede çok sayıda domates kabuğu soymanız gerekiyorsa bu tür durumlarda kaynar suda bekletme yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda domates kabuğu nasıl kolay soyulur? sorusunun cevabı olabilecek pratik yöntemlerden en etkili olanlarını sizlerle paylaştık. Siz de domatesi kolay bir şekilde soyarak ağız tadı ile yemek isterseniz bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial