Zarf Patik Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle zarf patik nasıl yapılır? bu sorunun cevabını paylaşıyoruz. Kolay örgü patik modelleri denince ilk olarak aklımıza iki şiş ile örülen patikler gelmektedir. Zarf ya da mektup patik olarak bilinen model de iki şiş ile örülmektedir. Kendiniz ya da sevdikleriniz için evde patik örmek isterseniz zarf patik yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zarf Patik Nasıl Yapılır?

Zarf patik örmek için patiklik ip ve bu ipe uygun kalınlıkta şiş gerekmektedir. Şık bir patik yapmak için 2 farklı renkte ip kullanabilirsiniz. İki şiş ile öreceğiniz bu modelde haroşa ve lastik tekniklerini kullanmanız gerekmektedir. Başlangıç haroşa olarak yapılarak üçgen bir parça örülür. Sonrasında bu üçgen parçanın ilmek sayıları artırılır. Diğer ip ile ikili lastik örülür. Bu şekilde hem patik şık bir görünüme sahip olur hem de zamanla açılma olmaz.

Zarf Patik
Zarf Patik

Belli bir sıra çiftli lastik örüldükten sonra artırılan ilmekler kesilir. Başlangıçtaki gibi haroşa örülüp her sırada kesilerek üçgen parça oluşturulur. İki şiş ile zarf patik örüldükten sonra açık kenarlar iğne iplik ile dikilir ya da tığ ile sık iğne örülerek birleştirilir.

Zarf Patik Yapımı

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada sarı ve siyah patiklik ip ve 3,5 numara şiş kullanılmıştır. Şiş ve ipler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir patik yapabilirsiniz.

  • Üçgen parçayı örmek için 3 ilmek ile örgüye başlayın.
  • Her sıranın başında 1 ilmek artırarak 35 ilmek haroşa örün. Haroşa yaparken her sırayı düz ya da ters olarak örebilirsiniz.
  • 35 ilmek ördükten sonra aralarda artırma yaparak ilmek sayısını 50 ilmeğe çıkarın.
  • Bu 50 ilmeği 2 ters, 2 düz örerek çiftli lastik yapın.
  • 15-18 cm. ördükten sonra ( yaklaşık 50 sıra ) ilmekleri keserek 35 ilmeğe kadar düşürün.
  • Diğer ipe geçerek başlangıçta yaptığınızın tam tersi olarak her sıra başında 1 ilmek keserek 3 ilmek kalana kadar örün ve keserek bitirin.

Tüm bu aşamalardan sonra zarf patik yapımı tamamlanmış oluyor. Bunun açık olan 3 kenarını iğne iplik ile dikerek ya da tığ ile örerek birleştirebilirsiniz. İsterseniz kenarlara tığ ile kutucuk yaparak buralardan ip geçirerek patiği bağcıklı olarak da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde iki şiş ile kolay patik örmek isteyenler için aşağıda zarf patik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. İki şiş ile yapılan başka bir patik modeli incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız iki şişle kolay örgü patik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Zarf Patik Yapımı Resimli Anlatım
Zarf Patik Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial