Yün İpten Bileklik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle yün ipten bileklik yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. İp ile yapılan bileklik modelleri hem şık hem de kullanışlı olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Farklı ip ve teknikler kullanarak evde kendiniz ya da sevdikleriniz için şık bileklikler yapabilirsiniz. Biz bugün sizlerle en kolay bileklik yapma yöntemlerinden birisi olan ip dolama tekniğininden bahsedeceğiz. Uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yün İpten Bileklik Yapımı

İki farklı renk ile hazırlayabileceğiniz bu bileklik modeli için her hangi bir örgü tekniği bilmenize gerek yok. Düğümleme ya da örme işlemlerine gerek olmadan sadece dolama yaparak hazırlayabileceğiniz ip bileklik modeli şık görünümü ile çok hoşunuza gidecektir. Yün ipten dolamalı bileklik yapımı için farklı renklerde iki ya da fazla ip gerekli. İp olarak ince yada kalın yün iplerden kullanabilirsiniz. Evinizde her hangi bir örgüden kalan ipleri değerlendirerek bu bileklik modelini hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta, iplerin hepsinin aynı kalınlıkta olmasıdır.

Yün İpten Dolamalı Bileklik Nasıl Yapılır?

Bileklik için ilk olarak kullanmak istediğiniz ipleri kesin. İpleri kolunuza göre ölçün. Kolunuzu bir kere sardıktan sonra bilekliğin bağlama kısımlarına yetecek kadar uzun ip bırakın. Bu şekilde 6 adet ip kesin. İpleri bilekliğiniz için belirlediğiniz sap kısmını ayırarak bir kere düğümleyin. Sonrasında düz bir yere sıkı bir şekilde bant ile sabitleyin. İpleri iki farklı renkte ip olacak şekilde ikili gruplara ayırın. İlk iki farklı renkte ipi elinize alın. Aynı yöne döndürerek dolama yapın. Doladığınız bu ipleri elinizle düzeltin. Doladığınız kısımların bozulmaması için  sert bir cisimi iplerin bitiş kısmına koyup diğer ikili gruba geçin. Bu şekilde üç grubu da bitirin. Baştan bıraktığınız kadar ipi sonunda da bağlama kısmı olarak bırakıp düğümleyin. Düğümü attıktan sonra bilekliği hafifçe çekin ve bırakın.

Yün İpten Bileklik
Yün İpten Bileklik

Bilekliğin sapları için bıraktığınız kısımları bu şekilde püskül olarak bırakabilirsiniz. Bağlamak istediğinizde bir ya da iki ipi bilekliğin iki tarafından alıp düğüm atabilirsiniz. İsterseniz de sap kısımların en uçlarına birer düğüm atıp farklı bir bileklik sap modeli yapabilirsiniz. Evde bu kolay tekniği denemek isteyenler için aşağıda yün ipten bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay bileklik modelleri ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız kolay düğüm tekniği ile bileklik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial