Yün İp ile Ponpon Yapma Yöntemleri
Sosyal medyada paylaş

Yün ip ile ponpon yapma yöntemleri sayesinde siz de evde ip ile çok güzel ponponlar yapabilirsiniz. Ponpon çocukların kıyafetini süslemekten dekoratif ürün yapımına kadar birçok farklı çalışmada kullanılmaktadır. İp ya da çeşitli kumaşlardan ponpon yapılmaktadır. Bu tür çalışmalarda çoğunlukla yün ip kullanıldığı için biz bugün sizlere yün ip ile ponpon yapabileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Bu yöntemleri öğrenerek siz de elinizde başka çalışmalardan kalan yün ipler varsa bunları ponpon yaparak değerlendirebilirsiniz.

Yün İp ile Ponpon Yapma Yöntemleri

Yün ip ile ponpon yapmak için plastik bir halka kullanılabilir. Bu halkaya ipi istediğiniz kalınlıkta doladıktan sonra resimde gördüğünüz gibi ortadan bir ip bağlayın ve makas ile yanlardan kesin. Aradaki çıkıntı ipleri de makas ile kestikten sonra ponpon kullanıma hazırdır.

Halka ile Kolay Ponpon Yapımı
Halka ile Kolay Ponpon Yapımı

Eğer halka yoksa bir tuvalet kağıdı rulosu da bu konuda işinize yarayabilir. Tuvalet kağıdı rulosu ile ponpon yapmak için ilk önce makas yardımı ile bundan 2 parmak genişliğinde bir parça kesin. Sonrasında ipi tıpkı halkaya sarar gibi bu ruloya sararak ponponu yapın.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Kolay Ponpon Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Kolay Ponpon Yapımı

Yün ipten kolay ponpon yapımı denince ilk akla gelen yöntemlerden birisi de çatal kullanmaktır. Yapacağınız ponponun büyüklüğüne göre servis çatalı, yemek ya da tatlı çatalı seçin. Sonrasında aşağıdaki resimdeki gibi ipi çatala dolayın. İstediğiniz kalınlığa geldikten sonra ipin ucunu çatalın dişlerinin arasından geçirerek düğüm yapın. Daha sonra ipi çataldan çıkarmadan makas ile iki kenarını keserek ponponu yapın.

Çatalla Ponpon Yapımı
Çatalla Ponpon Yapımı

Evde ponpon yapmak isteyenlerin uygulayabileceği bir başka yöntem de karton kullanmaktır. Bir karton parçasından aşağıdaki gibi iki tane halka yapın. Daha sonra resimdeki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kolay bir şekilde ponpon yapabilirsiniz.

Karton ile Ponpon Yapımı
Karton ile Ponpon Yapımı

Hiçbir şey bulamazsanız ipi iki parmağınıza sararak da ponpon yapmanız mümkün. Bu yöntemi denemek isterseniz aşağıdaki resimli anlatımda faydalanabilirsiniz.

Elde Ponpon Nasıl Yapılır
Elde Ponpon Nasıl Yapılır

Yün ip ile büyük bir ponpon yapmak isterseniz bütün bir ip alın ve bunun tam ortasına başka bir ipi sıkıca bağlayın. Sonrasında kenarlardan makas ile keserek kocaman bir ponpon yapabilirsiniz.

Yünden Büyük Ponpon Yapımı
Yünden Büyük Ponpon Yapımı

Birden çok ponpona ihtiyacınız varsa aşağıda paylaştığımız yöntemi uygulayarak tek seferde birçok ponpon yapmanız mümkün.

Tek Seferde Çoklu Ponpon Yapımı
Tek Seferde Çoklu Ponpon Yapımı

Bu yazımızda ponpon nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek çalışmalardan örnekler paylaştık. Yapacağınız ponponun büyüklüğüne göre bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial