Yün İp ile Ahtapot Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle yün ip ile ahtapot yapımı başlığı altında evde çocuğunuza oyuncak yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Yün ip evde oyuncak yapmak için sıkça kullanılmaktadır. Örgü örmeyi bilenler şiş ya da tığ ile çok güzel oyuncaklar örmektedir. Bizim bugün size bahsedeceğimiz kolay yöntem sayesinde örgü örmeyi bilmeseniz de ip ile sevimli bir oyuncak yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yün İp ile Ahtapot Yapımı

Evde yün ipten ahtapot yapmak oldukça kolaydır. Uygulamanın yapımı ip bebek yapımına benzemektedir. Elinizde artık ipler varsa bunları ahtapot yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu çalışmayı çocuğunuzla birlikte yaparak evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada küçük bir ahtapot yapılmış siz isterseniz daha büyük de yapabilirsiniz.

Yün İpten Ahtapot
Yün İpten Ahtapot

Kalıp iplerle ahtapot yapıp örgülerin uçlarına kurdele de takabilirsiniz. Yün ip ile yapacağınız ahtapotu çocuğunuz oynayabileceği gibi onun odasının dekorunda da kullanabilirsiniz. Farklı renkte ipler kullanarak küçük ahtapotlar yaparak bunları istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte yün ip
  • Makas
  • İpi sarmak için bir karton parçası

Bunların dışında ağız ve göz yapmak için eva ya da boncuk gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü yün ip kullanılabilir.

Yün İp ile Ahtapot Nasıl Yapılır?

Yün ip ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede sevimli bir ahtapot yapabilirsiniz.

  • İpi sarmak için sert yapıda bir karton ve kitap kabı gibi malzemeler kullanabilirsiniz.
  • İlk olarak ipi bir kartona 30-40 kere sarın.
  • Sardığınız ipin ucunu kesin. Başka bir ip parçasını sardığınız ipin içinden geçirerek sıkı bir şekilde bağlayın.
  • İpi kartondan çıkardıktan sonra biraz boşluk bırakarak buraya bir ip bağlayarak ahtapotun başını yapın.
  • Aşağıda kalan parçanın uçlarını makas ile kesin.
  • Uçlarını kestiğiniz ipleri parçalara ayırarak bunların her birini saç örgüsü şeklinde örerek uçlarına ip bağlayın.
  • Bu şekilde ahtapotun kollarını yaptıktan sonra ağız ve göz yapıp yerlerine sabitleyerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz yaptığınız ip ahtapotu ahşap bir çubuğa geçirerek kukla olarak da kullanabilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda yün ipten ahtapot yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde ip bebek yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız ip bebek nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Yün İp ile Ahtapot Yapımı Resimli Anlatım
Yün İp ile Ahtapot Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial