Yumurtanın Sarısı ve Beyazı Nasıl Ayrılır?

Yumurtanın Sarısı ve Beyazı Nasıl Ayrılır
Sosyal medyada paylaş

Yumurtanın sarısı ve beyazı nasıl ayrılır? bunu öğrenmek isterseniz yazımızda mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Yapacağınız bazı yemek ve hamur işlerinde yumurtanın tamamı yerine sarısı ya da beyazı kullanılıyor olabilir. Böyle bir durumda sarısını ve beyazını birbirine karıştırmadan ayırmanız gerekmektedir. Bu konuda uygulan en klasik yöntem yumurtayı ortadan ikiye ayıracak şekilde kırdıktan sonra sarısını bir kabuğa, beyazını da diğer kabuğa gelecek şekilde kabuktan kabuğa geçirmektir. Bu yöntem alışkın olmayanları zorlayabileceği için daha kolay seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Yumurtanın Sarısı ve Beyazı Nasıl Ayrılır?

Yapılacak olan yemeğin ya da hamur işinin lezzetli olması için doğru malzemeler uygun oranda kullanılmalıdır. Uygulayacağınız tarifte yumurta sarısı ya da beyazı kullanılıyorsa doğru yöntemi tercih ederek hiç risk almadan bunu başarabilirsiniz. Aşağıda yumurtanın sarısını ve beyazını ayırmak için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemleri paylaşıyoruz.

Yumurtanın Sarısı Beyazından Nasıl Ayrılır?

Uygulayacağınız tarif için yumurtanın sarısı kullanılacaksa huni ile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Orta boy bir huninin altına tabak koyun. Daha sonra yumurtayı huninin içine kırın. Bunu dikkatli bir şekilde yaptığınız zaman yumurta akı huninin ağzından alttaki tabağa akacak ve huninin içinde sadece yumurta sarısı kalacaktır. Bu yöntemin başarılı olması için kullandığınız yumurtanın taze olması gerekmektedir.

Eğer huni yoksa yumurtanın sarısını ayırmak için pet şişe de kullanabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan küçük bir pet şişe. Yöntemi uygulamak için yumurtayı bir tabağa kırın. Pet şişenin ağız kısmını yumurta sarısının üzerine getirin ve sonrasında şişeyi biraz sıkın. Pet şişeyi sıktığınızda bunun içinde meydana gelen basınç sayesinde yumurtanın sarısı da şişenin içine geçecektir.

Yumurtanın Beyazı Sarısından Nasıl Ayrılır?

Kolay bir şekilde yumurtanın beyazını ayırmak isterseniz bu konuda tek yapmanız gereken yumurtanın tepesine küçük bir delik açmak. Deliği açtıktan sonra altına bir tabak koyarak yumurtayı ters çevirin ve hafifçe sallayın. Bunu yaptığınızda yumurta akı sarısından ayrılarak tabağa akacaktır. Yumurta akının tamamı aktıktan sonra deliği genişleterek yumurta sarısını başka bir tabağa alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle yumurtanın sarısını beyazından kolayca ayırmak için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemleri paylaştık. Bunlardan hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Elinize sinen sarımsağın kötü kokusundan kurtulmak isterseniz daha önce paylaştığımız sarımsak kokusu elden nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial