Yumurta Kartonundan Minyatür Tabak Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Yumurta kartonu genelde dekoratif süs yapımı ve okul öncesi etkinliklerde kullanılmaktadır. Bugün bu malzemeyi minyatür eşya yapımında kullanabileceğiniz bir çalışma paylaşıyoruz. Evde değerlendirmek için beklettiğiniz karton varsa size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Yapacağınız minyatür tabak çocuğunuza oyuncak olabilir veya dekoratif süs olarak kullanabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse yumurta kartonundan minyatür tabak yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yumurta Kartonundan Minyatür Tabak Yapımı

Evde minyatür tabak yapmak için farklı malzemeler kullanılabilir. İlk kez minyatür tabak yapacaksanız yumurta kartonu kullanabilirsiniz. Size anlatacağımız şekilde yumurta kartonunu keserek tabak haline getirebilirsiniz. Kenarlarını törpü ile düzelttikten sonra istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Boya olarak akrilik, guaj veya sprey boya kullanabilirsiniz. Bu boyalardan yoksa sulu boya ile de renklendirme yapabilirsiniz. Yumurta kartonu kullanarak başka mutfak eşyaları yapmak isterseniz, yumurta kartonundan minyatür tencere ve tava yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yumurta kartonu
  • Falçata
  • Makas
  • Törpü
  • İstediğiniz renkte akrilik boya

Yumurta Kartonundan Minyatür Tabak Nasıl Yapılır?

Yumurta kartonu ve diğer malzemeler hazır ise minyatür tabak yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak yumurta kartonunu falçata yardımı ile parçalara ayırın.
  • Bu parçalardan bir tanesini alarak makas ile etrafını daire oluşturacak şekilde kesin.
  • Kenarları törpü yardımı ile düzeltin.
Yumurta Kartonundan Minyatür Tabak Yapımı Resimli Anlatım
Yumurta Kartonundan Minyatür Tabak Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde istediğiniz sayıda tabak yaptıktan sonra bunları fırça veya sünger ile istediğiniz renge boyayın.
  • Daha parlak bir görünüm elde etmek isterseniz boyama işleminde oje de kullanabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra yumurta kartonundan tabak yapımı tamamdır. Tabakların içine minyatür yiyecekler koyarak oyuncak olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz tabağın içine minik çiçek şeklinde sticker yapıştırarak dekoratif süs olarak değerlendirebilirsiniz. Yazımızda anlattığımız kolay yöntem ile yumurta kartonunu minik tabaklara dönüştürebilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isterseniz detaylar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Farklı bir malzeme ile tabak yapmak isterseniz, gazoz kapağından minyatür tabak yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial