Yumurta Kartonundan Dekoratif Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Yumurta kartonlarını atmak yerine farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Bu karton şekil ve yapısı bakımından dekoratif süs yapımına uygun bir malzemedir. Kolay kesilip şekil alan ve boyanabilen bu karton çocuk etkinlikleri ve kendin yap çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu konuda size fikir vermek için yazımızda yumurta kartonundan dekoratif süs yapımı paylaşıyoruz. Evde keyifli bir kendin yap çalışması denemek isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yumurta Kartonundan Dekoratif Süs Yapımı

Evde kolay bir şekilde dekoratif süs yapmak isterseniz yumurta kartonu kullanabilirsiniz. Bu koliden keseceğiniz parçaları çiçek haline getirerek bunlarla resim çerçevesi, duvar süsü ve kapı süsü gibi dekoratif süsler yapabilirsiniz. Yumurta kolisi ile çiçek yapımı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, yumurta kolisinden çiçek nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kartonun düz kısmını kullanarak da farklı bir çalışma yapabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada bu parça kullanılmıştır. Siz de bu yöntemi uygulayarak karton ile minik bir ev yapabilirsiniz. Bu evi anahtarlık ya da dekoratif süs olarak değerlendirebilirsiniz. İsterseniz alt kısmına birkaç küçük parça daha ilave ederek kapı süsü olarak da tasarlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yumurta kartonu
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Akrilik boya veya guaj boya
 • Siyah keçeli kalem
 • Kulak çubuğu

Yumurta Kartonundan Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında kutu şeklindeki yumurta kartonu kullanılmaktadır. Listede verilen malzemeler hazır ise dekoratif süs yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak yumurta kartonun düz kısmına kurşun kalem ile küçük bir ev çizin.
 • Daha sonra kenarlardaki fazlalıkları makas ile keserek çıkarın.
 • Karton evi bu şekilde hazırladıktan sonra evin çatısını ve diğer yerlerini istediğiniz şekilde boyayın.
 • Çizdiğiniz daireleri sarı renge boyayarak evin içinde ışık yanıyormuş gibi görüntü verebilirsiniz.
Yumurta Kartonundan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım
Yumurta Kartonundan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım
 • Sarı yerleri belirginleştirmek için sürdüğünüz boya kuruduktan
 • Çatıyı süslemek için kulak çubuğunu beyaz boyaya batırarak minik puantiyeler yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra yumurta kolisinden dekoratif süs yapımı tamamlanmış oluyor. Arkasına çift taraflı bant yapıştırarak süsü istediğiniz yere sabitleyebilirsiniz. Daha şık bir tasarım olmasını isterseniz minik evin üzerine boncuk veya küçük parlak taşlarla süsleme yapabilirsiniz. Yazımızda anlattığımız kolay kendin yap çalışmasını çocuk odası dekoru içinde kullanabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyerek detayları öğrenebilirsiniz. Süt kutusu ile güzle bir dekoratif süs tasarlamak isterseniz, yıldızlı duvar süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial