Yumurta Kartonundan Balık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle yumurta kartonundan balık yapımı başlığı altında okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Yumurta kartonu kolay kesilebildiği ve boyanabildiği için okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Yumurta kolisinden kesilen parçalar ile farklı hayvan figürleri yapılmaktadır. Biz sizlerle bu çalışmalardan birisi olan yumurta kolisinden balık yapımını paylaşmak istiyoruz.

Yumurta Kartonundan Balık Yapımı

Evde kartondan balık yapmak isterseniz bunun için yumurta kartonu kullanabilirsiniz. Bu şekilde güzel bir balık yaparken boş yumurta kolilerini de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı çocuğunuzla birlikte yaparak evde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yumurta Kartonundan Balık
Yumurta Kartonundan Balık

Yumurta kolisinden yuvarlak parçalar kesip bunları ipe geçirerek kolay bir şekilde balık yapabilirsiniz. İsterseniz yumurta kartonunu boyayarak rengarenk bir balık yapabilirsiniz. Yaptığınız balığın daha şık görünmesini isterseniz üzerine sim dökebilir ya da küçük boncuklar yapıştırabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yumurta kartonu
  • Makas
  • Yorgan iğnesi
  • İp
  • Siyah keçeli kalem

Yumurta kartonunu boyamak isterseniz guaj boya kullanabilirsiniz.

Yumurta Kartonundan Balık Nasıl Yapılır?

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kendinden renkli olan yumurta kartonları kullanıldığı için ayrıca boyama yapılmamış. Elinizde bu yumurta kartonlarından varsa siz de boya kullanmadan balık yapabilirsiniz. Düz kartonları boyamak isterseniz dilediğiniz renkte guaj boya kullanabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan yapım aşamasının detaylarına geçelim.

  • Makas yardımı ile yumurta kartonundan yuvarlak parçalar kesin.
  • Bu parçaların kenarında çıkıntılar varsa bunları da kesip düzeltin.
  • Bu şekilde 7 tane parça hazırlandıktan sonra bunlardan bir tanesinin kenarlarını makas ile ince şeritler halinde kesin. Bu parça balığın kuyruğu olacak.
  • Parçalardan birisinin üzerine elinizle hafifçe bastırarak ikiye katlayın. Siyah bir keçeli kalem ile balığın ağzını ve gözünü yapın.
  • Son olarak tüm parçaları yorgan iğnesi yardımı ile ipe geçirin.

Tüm bu aşamalardan sonra yumurta kartonundan balık yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz bu sevimli balığı ip yardımı ile çocuk odasının duvarına asarak dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda yumurta kartonundan balık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Yumurta kartonu ile evde kolay duvar süsü yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız yumurta kolisinden çiçekli duvar süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yumurta Kartonundan Balık Yapımı Resimli Anlatım
Yumurta Kartonundan Balık Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial