Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır
Sosyal medyada paylaş

Yumurta kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı bu gıdayı ağız tadı ile ve sağlıklı bir şekilde tüketmek bakımından son derece önemlidir. Haşlanmış yumurta en sevilen kahvaltılık çeşitlerimizden birisidir. Kahvaltı dışında gün içinde acıktığımız zaman ya da salata ve meze yapmak için de haşlanmış yumurta yaparız. Protein deposu olan bu gıda aynı zamanda tok tutma özelliği nedeni ile kilo vermek isteyenlerin de öncelikli tercihleri arasındadır. Haşlanmış yumurtanın katı, sıvı ve orta pişmiş çeşitleri bulunmaktadır. Damak tadına göre bu haşlanmış yumurta çeşitlerinden birisi seçilebilir. Bu yazımızda yumurta haşlamanın püf noktaları ve yumurtanın haşlanma süresi hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Siz de haşlanmış yumurtayı istediğiniz kıvamda ve ağız tadı ile yemek isterseniz vereceğimiz pratik bilgiler bu konuda işinize yarayabilir.

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Yumurta haşlamak için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Bunlara uyarsanız yumurtayı istediğiniz şekilde haşlayabilirsiniz. Haşlayacağınız yumurta taze ve oda sıcaklığında olmalıdır. Eğer yumurtayı buzdolabında muhafaza ediyorsanız bunu önceden çıkararak, haşlayana kadar oda sıcaklığına gelmesini sağlamalısınız. Daha sonra yumurtayı bir tencereye koyup, üzerini geçecek kadar su ilave edin. 1 çay kaşığı kadar da tuz ektikten sonra orta ateşte kaynatın. Buradan sonrasında yumurtanın istediğiniz kıvama gelmesi için gerekli süreyi göz önünde bulundurmalısınız.

Haşlanmış Yumurta Çeşitleri

Haşlanmış yumurta çeşitleri yumurtanın sarısının kıvamına göre farklı şekilde adlandırılır. Aşağıda gördüğünüz gibi sürelere göre yumurtanın sarısı farklı kıvamlar almaktadır. Yumurta sarısının sulu olduğu hali rafadan, katı hali ise top olarak adlandırılır. Kayısı kıvamı ise bunların ortasında olmaktadır. Yumurtayı rafadan, kayısı ya da top kıvamında haşlamak için kaç dakika kaynatmanız gerektiğini resimde de görebilirsiniz.

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır
Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır

Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Rafadan yumurta az kaynadığı için bu şekilde yumurtanın vitamini kaybolmadan pişmektedir. Yumurtayı rafadan yapmak isterseniz orta ateşte 2 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Sonrasında yumurtayı tencerede bekletmeden hemen sıcak sudan almalısınız. Aksi halde suyun sıcaklığı ile yumurta bir süre daha pişerek katı kıvam alabilir. Rafadan yumurta kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını verdikten sonra diğer çeşitlere geçebiliriz.

Kayısı Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Yumurtayı yarı haşlanmış olarak sevenler, kayısı yumurta kaç dakikada pişer diye merak edebilirler. Yumurta orta ateşte ortalama 5-6 dakika içinde kayısı kıvamı alacaktır. Çoğu kişi kayısı kıvamında yumurta sever fakat bu kıvamı tutturmak bazen zor olabilir. Bu konuda verilen süreye bağlı kalındığı halde bazı durumlarda yumurta kayısı yerine top olabilir. Bunun nedeni yumurta haşlandıktan sonra sıcak suyun içinde bekletilmesidir. Yumurtayı kayısı kıvamında pişirmek için tencereye yumurtayı alın ve üzerini geçecek kadar su, biraz da tuz ilave edin. Orta ateşte 6 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Tencerenin içindeki yumurtayı bir kaşık yardımı ile dikkatlice alın ve soğuk suya tutun. Bu şekilde haşlanmış yumurta istediğiniz gibi kayısı kıvamında olacaktır.

Top Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Top yumurta, yumurta sarısın katı pişmiş halidir. Yumurtayı rafadan ve kayısı kıvamında pişirmeye oranla top yumurta yapmak daha kolaydır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Top yumurta katı kıvamlı olacağı için fazla haşlamanın zararı olmayacağını düşünenler olabilir. Oysa ki yumurta fazla haşlandığı zaman sarısının etrafı yeşilimsi bir renk alabilir. Bu durumda yumurta bozulmuş olduğu için kesinlikle tüketilmemelidir. Sağlığınızı riske atmadan haşlanmış yumurta yemek için yumurtayı orta ateşte 12 dakika kaynatmanız yeterlidir. Yumurtayı 15 dakikadan daha uzun süre kaynatmamaya dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda sizlerle yumurta haşlamanın püf noktaları ve haşlama süreleri hakkında bilgiler paylaştık. Bu bilgileri dikkate alarak siz de sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Yumurta haşlarken suyun içine tuz atılmasının sebebi, kabuğunun bu şekilde daha kolay soyulmasıdır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial