Yumurta Kabukları ile Porselen Çaydanlık Nasıl Süslenir?

Yumurta Kabukları ile Porselen Çaydanlık Nasıl Süslenir
Sosyal medyada paylaş

Yumurta kabukları ile porselen çaydanlık nasıl süslenir? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de evde keyif alacağınız bir hobi ile uğraşma imkanı bulabilirsiniz. Günümüzde porselen süslemek için farklı teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler uygulanarak evdeki porselen tabak, çaydanlık ve fincan gibi birçok eşya süslenebilir. Evinizdeki düz beyaz porselenlerin sade görünümünden sıkıldıysanız bunları yumurta kabukları ile süsleyerek yeni ve dikkat çekici bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Uygulamayı yaparken ilk olarak yumurta kabukları kullanılarak porselen çaydanlığın yüzeyinde mozaik deseni oluşturuluyor. Sonrasında ise desenli bir peçete yardımı ile mozaik desenin üzerine istenen figür oluşturuluyor. Siz de yumurta kabukları ile porselen çaydanlık süslemek isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yumurta kabukları
 • Beyaz tutkal
 • Desenli peçete
 • Makas
 • Beyaz renkte akrilik boya
 • Sünger fırça
 • İnce uçlu bir fırça

Uygulamanın yapımında kendi zevkinize uygun her türlü desenli peçeteyi kullanmanız mümkün. Bu tür çalışmalarda genelde çiçek desenli peçeteler tercih edilse de siz kendi zevkinize uygun farklı bir tercih de yapabilirsiniz.

Yumurta Kabukları ile Porselen Çaydanlık Süsleme

Yumurta kabuğu ile mozaik deseni yapmak için ilk olarak bunların içini dikkatli bir şekilde boşaltmanız gerekiyor. Sonrasında kabukların içini güzelce yıkayın ve bunları sert bir cisim yardımı ile çok küçük olmayacak boyutlarda kırın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından uygulamanın yapımına geçebilirsiniz.

 • Kırdığınız yumurta kabuklarını sünger fırça yardımı ile porselen çaydanlığın üzerine dikkatli bir şekilde yapıştırın. Mozaik deseninin belirgin olması için yapıştırma işlemi esnasında bunların arasında biraz boşluk bırakmalısınız.
 • Çaydanlığın tüm yüzeyini bu şekilde yumurta kabukları ile kapladıktan sonra bir süre kuruması için bekleyin. Daha sonra bir kat daha beyaz tutkal sürün.
 • Sürdüğünüz beyaz tutkal kuruduktan sonra çaydanlığın yüzeyini beyaz akrilik boya ile güzelce boyayın. Boya kuruduktan sonra üzerine bir kat beyaz tutkal sürerek sonraki aşamaya geçin.
 • Bu aşamada yapmanız gereken ise peçetenin üzerindeki deseni porselen çaydanlığın üzerine transfer etmek. Bunun için peçetenin üzerindeki deseni tam kenarından makas ile dikkatli bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Daha sonra peçeteyi katlarına ayırın.
 • Üzerinde desen bulunan en ince katı beyaz tutkalla, bir fırça yardımı ile yırtmadan porselen çaydanlığın üzerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra yumurta kabukları ile porselen çaydanlık süslemesi tamamlanmış oluyor. Kendi yapmış olduğunuz bu şık dekoratif ürünü dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sizlere bahsettiğimiz bu pratik el işi çalışması sayesinde porselen vazodan çaydanlığa, tabaktan kupaya kadar birçok objeyi süsleyebilirsiniz.

Bu tür hobi çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız önceden paylaştığımız yumurta kabuğu ile ahşap tepsi süsleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yumurta Kabukları ile Porselen Çaydanlık Nasıl Süslenir
Yumurta Kabukları ile Porselen Çaydanlık Nasıl Süslenir

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial