Yumurta Kabuğundan Neler Yapılır?

Yumurta Kabuğundan Neler Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Yumurta kabuğundan neler yapılır? başlığı altında sizlerle yumurtaların kabuğunu kullanarak yapabileceğiniz en kolay ve eğlenceli uygulamaları paylaşıyoruz. Günümüzde cam, plastik, ahşap, iplik gibi birçok nesne farklı geri dönüşüm uygulamaları yapılarak yeniden kullanılabilmektedir. Yumurta kabuğu da şekil ve dayanıklılık bakımından süslenmeye çok elverişli bir malzeme olduğu için bazı basit teknikler kullanılarak değerlendirilebilir. Beyaz ya da kahverengi olan bu sert kabukları bütün olarak kullanabileceğiniz gibi küçük parçalara ayırarak da kullanmanız mümkün.

Yumurta kabuğu boyama günümüzde birçok kişinin evde keyif alarak yaptığı bir uygulamadır. Yumurtanın içi dikkatlice boşaltıldıktan sonra bu kabuğun üzeri düz ya da desenli olarak boyanarak harika dekor ürünleri yapılabilmektedir. Daha önceki yazılarımızda bu konunun detayları hakkında bilgiler vermiş ve galeride gördüğünüz örnek görsellerden paylaşmıştık. Dilerseniz o konuya da göz atabilirsiniz.

Yumurta kabuğu boyandıktan sonra bunun içine tealight mum yerleştirilerek çok orjinal mumluklar yapılabilir. Bu konuda da pratik bir uygulamayı önceden paylaşmıştık. Yumurta kabuğundan mumluk yapımı konusuna göz atarak projenin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yumurta kabuğu değerlendirme konusunda hoşunuza gidebilecek bir başka uygulama da, yumurta kabuğu ile ahşap tepsiye mozaik deseni yapmaktır. Aşağıdaki galeride gördüğünüz gibi küçük parçalara ayrılarak ahşap tepsiye yapıştırılan yumurta kabukları ile harika bir servis tepsisi yapılabilir. Yumurta kabuğu ile ahşap tepsi süsleme başlığı altında projenin tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Yumurta kabuklarının üzerini boyayarak veya orjinal hali ile kullanarak bunların üzerine oyuncak göz yapıştırarak çocuk odası için sevimli dekor ürünleri yapabilirsiniz. Yumurta kabuklarının üzerine ağız ve göz çizerek bunlardan birçok sevimli figür oluşturmanız mümkün.

İçlerini boşalttığınız yumurta kabuklarının içine gerçek ya da yapay çiçek koyarak bunları sevimli birer vazoya dönüştürebilirsiniz. Yumurta kabuklarının içine çiçek yerleştirdikten sonra bunları mutfak camına asarak mekanın şıklığını arttırabilirsiniz. Farklı şekillerde boyadığınız kabukları küçük bir sepet ya da kasenin içine koyarak bunları eviniz için güzel bir dekor ürünü olarak da kullanmanız mümkün.

Yumurta kabuğundan dekoratif süs yapmak için yaldızlı boya ya da sim kullanabilirsiniz. Evinizde özel bir davet vereceğiniz zaman yumurta kabuklarını sim ile parlak bir hale getirerek bunları evinizi süslemek için kullanabilirsiniz. Yumurta kabuğu ile çalışmaya başlamadan önce bunların içini boşalttıktan sonra koku yapmasını önlemek için içlerini güzelce yıkamayı unutmayın. Aşağıda sizlerle yumurta kabuğundan yapılmış bazı örnek çalışmaları paylaşıyoruz. Siz de bu resimlerden ilham alarak yumurta kabuklarını atmak yerine onları süsleyerek harika tasarımlara imza atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial