Yaprak Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Yaprak baskısı küçük çocukların severek uyguladığı bir resim tekniğidir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte yaprak baskısı yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken yaprak temin etmek ve sonrasında size anlatacağımız adımları uygulamak. Tekniği uygulamak kolay olduğu için bu aktiviteden çocuklar keyif alacaktır. Farklı yöntemlerle yaprak baskısı yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yaprak Baskısı Yapımı

Yaprak baskısı yapmak için genelde sulu boya, akrilik boya ve guaj boya kullanılsa da farklı boya türleri de tercih edilebilir. Pastel boya ve keçeli kalem kullanarak da çok güzel yaprak baskısı yapılmaktadır. Yazımızda sizlerle hem sulu boya hem de keçeli kalem ile yapılan örnek baskı çalışmaları paylaşıyoruz. Siz de elinizdeki boya çeşidine göre bu tekniği uygulayabilirsiniz. Baskı çalışması yapımında büyük veya küçük yaprak kullanabilirsiniz. Güzel bir tasarım yapmak isterseniz büyük ve küçük yaprakları bir arada kullanabilirsiniz.

Sulu Boya ile Yaprak Baskısı Yapımı

Sulu boya ile yaprak baskısı yapmak için ilk olarak yaprakları hazırlayın. Yeteri kadar yaprak temin ettikten sonra bunların üzerini sulu boya ile boyayın. Boyalı olan kısmı kağıdın üzerine koyarak elinizle bastırın. İşlemi uyguladıktan sonra yaprağı kaldırdığınızda kağıdın üzerine boyadığınız renkte yaprak deseni çıktığını görebilirsiniz. Aynı uygulamayı akrilik boya veya guaj boya ile de yapabilirsiniz

Yaprak Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Yaprak Baskısı Yapımı Resimli Anlatım

Yukarıda küçük yapraklarla uygulanan örnek baskı tekniği bulunmaktadır. İsterseniz daha büyük boyutta yaprak kullanarak bunu birkaç renkte boyayarak rengarenk bir tasarım oluşturabilirsiniz. Aynı tekniği kağıt yerine siyah fon kartonu üzerine de uygulayabilirsiniz.

Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı

Baskı çalışmasını sulu boya yerine keçeli kalem ile de yapabilirsiniz. Keçeli kalem ile yapılan baskı da oldukça şık görünmektedir. Tekniğin uygulaması oldukça koladır. Yaprağın üzerini keçeli kalem ile güzelce boyayın ve yaprağın boyalı kısmını kağıda bastırın. Yaprağı kağıdın üzerine yerleştirin ve elinizle bastırın. Yaprağı kaldırdığınızda boyadığınız deseni kağıdın üzerinde görebilirsiniz.

Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı

Keçeli kalem ile bu tekniği uygulayacağınız zaman yaprağı tek renk ile boyayabileceğiniz gibi birkaç farklı renkte de boyayabilirsiniz. Bu şekilde kağıt üzerine rengarenk yaprak deseni çıkarabilirsiniz. Yazımızda sizlerle sulu boya ve keçeli kalem ile uygulayabileceğiniz iki yaprak baskısı tekniği paylaştık. Siz de bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak çocuğunuzla birlikte evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Elinizde yaprak yoksa başka bir malzeme ile baskı yapmak isterseniz, eva ile kolay damga yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial