Yaprak Baskısı ile Dekoratif Pano Yapımı

Yaprak Baskısı ile Dekoratif Pano Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle güzel bir pano yapmak için uygulayabileceğiniz resim tekniği paylaşıyoruz. Size anlatacağımız yöntem sayesinde resim yeteneğiniz olmasa da güzel bir pano oluşturabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz, yaprak baskısı ile dekoratif pano yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yaprak Baskısı ile Dekoratif Pano Yapımı

Evde dekoratif pano yapmak için yaprak baskısı tekniğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken yaprak temin etmek. Uygulamanın yapımı için aynı veya farklı boyutta yapraklar kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız çalışmada baskı yapımı için sulu boya kullanılmıştır. İsterseniz akrilik veya guaj boya da kullanabilirsiniz. Kullanacağınız fon kartonu A4 boyutunda olabilir. Bu kolay tekniği çocuklarda rahatlıkla uygulayabilir.

Dekoratif Pano Yapımı

Siyah fon kartonu ve sulu boya hazır ise uygulamayı yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Yaprakların üzerinde toz kalıntıları olabilir. Uygulama öncesinde bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz.

  • Yaprağı bir peçetenin üzerine koyun ve beyaz sulu boya ile her yerini iyice boyayın.

Dekoratif Pano Yapımı

  • Yaprağın boyalı kısmını fon kartonunun üzerine bastırın.
  • Desenin iyice çıkması için elinizle hafifçe baskı uygulayın.

Dekoratif Pano Yapımı-1

  • Daha sonra yaprağı dikkatli bir şekilde kartonun üzerinden kaldırın.
  • Bu şekilde kartonun üzerine istediğiniz kadar yaprak deseni çıkarabilirsiniz.

Dekoratif Pano Yapımı-2

Fon kartonu üzerine yaprak baskısı yapımı bu şekilde olmaktadır. İsterseniz farklı boyutlarda yapraklarla değişik tasarımlarda oluşturabilirsiniz. Pano yapımında tek bir büyük yaprak da kullanılabilir. İsterseniz farklı renkte fon kartonu üzerine de baskı çalışması yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Yazımızda paylaştığımız resim tekniğini uygulayarak şık bir oda dekoru yapabilirsiniz. Aynı yöntem ile yaprak yerine başka malzemelerle de baskı çalışması yapmayı deneyebilirsiniz. Farklı bir yaprak baskısı tekniği uygulamak isterseniz, keçeli kalem ile yaprak baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial