Yapboz Parçasından Kolye Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Elinizde parçası eksildiği için kullanmadığınız yapboz varsa bunu atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Elinizdeki yapboz parçalarının sayısına göre bunlarla farklı tasarımlar yapmanız mümkün. Karton veya ahşap parçaları kullanarak resim çerçevesi ve çeşitli dekoratif süsler yapmak mümkün. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda yapboz parçasından kolye yapımı paylaşıyoruz. Tek bir parça ile güzel bir takı yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yapboz Parçasından Kolye Yapımı

Evde kolye yapımı için farklı malzeme ve yöntemler kullanabilirsiniz. Özel olarak takı malzemesi almak yerine size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Kullanılmayan bir yapboz parçasının güzel bir kolyeye dönüşümü size zevk verebilir. Kendi yapacağınız takıyı kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İsterseniz kolye yapacağınız yapboz parçasının üzerine isim yazarak kişiye özel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Yapboz parçalarının üzeri kendinden boyalı olduğu için ayrıca boya kullanmanıza gerek yoktur. İsterseniz üzerine küçük boncuk, parlak taş veya pullarla süsleme yapabilirsiniz. Düz renkli bir kolye yapmayı düşünüyorsanız uygulama öncesinde yapboz parçasının üzerini akrilik boya veya sprey boya ile boyayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane yapboz parçası
  • Küçük bir çivi
  • Çekiç
  • 1 tane metal halka
  • Kolye zinciri
  • Takı pensesi

Yapboz Parçasından Kolye Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında karton veya ahşap her türlü yapboz parçası kullanılabilir. Malzemeler hazır ise yapboz kolye yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İlk olarak metal halkayı geçirmek için yapboz parçasına delik açmanız gerekiyor. Küçük bir çivi veya raptiye kullanarak delik açabilirsiniz.
  • Kolye ucu yapacağınız parçanın üst kısmına delik açtıktan sonra buraya metal halkayı geçirin ve takı pensesi yardımı ile kapatın.
  • Kolye ucunu anlattığımız şekilde yaptıktan sonra zinciri halkadan geçirebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra yapboz kolye tamamlanmış oluyor. Kolyeyi hemen boynunuza takarak kullanabilirsiniz. İsterseniz üzerine elinizdeki malzemeleri kullanarak zevkinize uygun küçük süslemeler yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay takı tasarım çalışmasını denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyerek detayları öğrenebilirsiniz. Yapboz ile yapabileceğiniz başka bir çalışma incelemek isterseniz, yapboz parçasından anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial