Tuvalet Kağıdı Rulosundan Lamba Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Biten tuvalet kağıtlarını atmak yerine bunları farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Bu karton rulolar kolay kesilip, boyanabildiği için bunlarla çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Bu konuda size ilham vermek için yazımızda tuvalet kağıdı rulosundan lamba yapımı paylaşıyoruz. Anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak gece loş ışık veren güzel bir dekoratif lamba yapabilirsiniz. Önerimiz ilginizi çektiyse uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Lamba Yapımı

Evde dekoratif lamba yapımı için metal, cam ve karton malzemeler kullanılmaktadır. Salça kutusu ya da kola kutusu gibi metal kutuların üzerine delikler açarak bunlarla lamba yapabilirsiniz. Evde boş cam kavanoz varsa bunun üzerini boyayarak, desenli bant ile süsleyerek veya dantel ile kaplayarak dekoratif lamba yapabilirsiniz. Karton kutuların üzerine de delikler açarak bunları gece lambasına dönüştürebilirsiniz. Karton kutunun içine mum koyduğunuzda kutu yanacağı için yapay mum yani pilli tealight mum kullanabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, lol sürpriz kutusundan lamba yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Tuvalet kağıdı rulosu
 • Çizim yapmak için kurşun kalem
 • İğne ya da raptiye
 • Çöp şiş çubuğu
 • Pilli led tealight mum
 • 2 tane büyük boy plastik kapak

Süsleme yapmak için desenli bant kullanabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Lamba Nasıl Yapılır?

Tuvalet kağıdı rulosu ve diğer malzemeler hazır ise lamba yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Renkli bir lamba yapmak isterseniz uygulamaya başlamadan önce ruloyu boyayıp kuruduktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak tuvalet kağıdı rulosunun üzerine istediğiniz herhangi bir şekil çizin. Örnek çalışmada kalp çizimi kullanılmıştır. Siz de bunun gibi küçük şekillerden istediğinizi çizin.
 • Daha sonra çizgilerin üzerinden iğne ya da raptiye ile geçerek delikler açın. Bunu yaparken deliklerin arasında biraz boşluk bırakmalısınız.
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Lamba Yapımı Resimli Anlatım
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Lamba Yapımı Resimli Anlatım
 • Açtığınız delikleri biraz genişletmek isterseniz üzerlerinden çöp şiş çubuğu ile geçin.
 • Elinizde desenli bant varsa bununla rulonun üzerine süsleme yapabilirsiniz.
 • Son olarak kapaklardan birisini rulonun üst kısmına geçirin.
 • Diğer kapağın içine elektrikli tealight mum koyduktan sonra ruloyu üzerine takın.

Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif gece lambası yapımı tamamdır. Elektrikli mumu yaktığınızda deliklerden süzülen ışık ortama romantik bir hava katacaktır. Bu kolay uygulamayı evde yaparak tuvalet rulolarını değerlendirirken güzel bir dekoratif ürüne sahip olabilirsiniz. Elinizde uygun boyutta plastik kapak yoksa kartondan iki tane yuvarlak parça yaparak bunlarla rulonun alt ve üstünü kapatabilirsiniz. Bu tür kolay kendin yap çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız, sürpriz yumurta kabından gece lambası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial