Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Küçük çocuklar baskı çalışması yapmayı sevdikleri için okul öncesi etkinliklerde baskı çalışmaları sıkça yer almaktadır. Çeşitli meyve ve sebzelerle yapılan baskı çalışmalarının yanı sıra pipet, fırça, tuvalet kağıdı rulosu, sünger ve ip ile yapılan baskı teknikleri de bulunmaktadır. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda, tuvalet kağıdı rulosundan baskı nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Yazımızda anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak çocuklar evde istediği renk ve şekilde baskı yapabilirler.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Nasıl Yapılır?

Tuvalet kağıdı rulosu ile baskı yapımı oldukça kolaydır. Çoğumuzun evinde boş tuvalet kağıdı rulosu bulunmaktadır. Bunları atmak yerine değerlendirmek isterseniz çocuğunuzun yapacağı baskı çalışmasında kullanabilirsiniz. Karton rulo ile şekil yapmak için bunu makas ile birkaç parçaya bölmelisiniz. Sonrasında parçaları elinizle bastırarak bunlara kalp, yaprak, küp ve daire şekli verebilirsiniz. Kartonlara şekil verdikten sonra bunların bir tarafını istediğiniz renge boyayıp kağıdın üzerine bastırarak çalışmayı yapabilirsiniz. Bu kolay tekniği çocuklar evde zorlanmadan uygulayabilirler. Bir kağıdın üzerine aynı ya da farklı renk ve desenlerde baskı yaparak bunu güzel bir panoya dönüştürebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Sulu boya
  • Beyaz kağıt

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı

Tuvalet kağıdı rulosu ve diğer malzemeler hazır ise baskı çalışması yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak tuvalet kağıdı rulosunu makas ile 3 eşit parça olarak kesin.
  • Bu daire şeklindeki kartonları resimde gördüğünüz gibi aşağıdan ve yukarıdan birleştirecek şekilde bastırarak yaprak şekli verebilirsiniz.
  • Anlattığımız gibi rulolara şekil verdikten sonra baskı yapmaya geçebilirsiniz.
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı Resimli Anlatım
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı Resimli Anlatım
  • Rulonun kenarını sulu boya ile istediğiniz renge boyayın. Baskının iyi çıkması için sulu boyayı koyu olarak sürmeye dikkat etmelisiniz.
  • Boyadığınız ruloyu beyaz kağıdın üzerine koyarak elinizle bastırın.
  • Ruloyu kaldırın. Diğer rulolarla da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra tuvalet kağıdı rulosundan baskı yapımı tamamlanmış oluyor. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu yazımızda sizlerle evde okul öncesi baskı çalışması yapımı paylaştık. Başka malzeme ile baskı çalışması yapmak isterseniz, pastel boya baskısı ile kalp yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial