Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosu ile şekilli baskı yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak uygulayacağı el işi çalışmalarından birisidir. Küçük çocuklara renkleri ve şekilleri öğretmek için yaptırılan baskı çalışmalarında farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür çalışmalardan örnekleri okul öncesi kategorimizde bulabilirsiniz. Baskı çalışmalarında kullanılan malzemelerden birisi de tuvalet kağıdı rulosudur. Bu karton rulolara şekil verildikten sonra boyalarla kolay bir şekilde baskı çalışması yapılabilir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte tuvalet kağıdı rulosu ile şekilli baskı yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler ve uygulamanın yapımı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı

Tuvalet kağıdı rulosu ile baskı yapmak için tek yapmanız gereken bu rulo şeklindeki kartonların üzerine elinizle bastırarak şekil vermek. Bu konuda hayal gücünüzü ve el becerinizi kullanarak çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz sayıda tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Kağıt tabak
  • İstediğiniz renkte guaj boya
  • Beyaz bir kağıt

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Nasıl Şekilli Baskı Yapılır?

İlk olarak tuvalet kağıdı rulolarını ikiye ya da üçe keserek küçültün. Bu şekilde çocuklar daha kolay tutabilirler. Tuvalet kağıdı rulosu ile şekilli baskı yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

  • İlk olarak bu rulolara şekil vermekle işe başlamalısınız. Yuvarlak olan bu ruloyu yan yatırıp üzerine elinizle bastırın. Daha sonra bunu açıp diğer köşelerde de aynı şekilde bastırın. Böylece ruloya kare ya da dikdörtgen şekil verebilirsiniz. Bu ruloları bastırıp, kıvırarak üçgen, kalp ya da yıldız gibi birçok farklı şekil oluşturabilirsiniz.
  • Tuvalet kağıdı rulolarını şekillendirdikten sonra karton tabaklara biraz guaj boya dökün.
  • Çocuğunuz şekilli ruloyu boyaya batırarak beyaz kağıda rengarenk baskılar yapabilir.

Böyle bir uygulama çocukların çok hoşuna gidecektir. Yaptığı bu baskı çalışmasını odasının duvarına asarak onu bu tür çalışmalar yapmaya teşvik edebilirsiniz. Siz de evde bu uygulamayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız şekilli baskı yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Bu tür çalışmalar çocuğunuzun hoşuna gidiyorsa daha önceden paylaştığımız, tuvalet kağıdı rulosu ile ağaç baskısı yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı-1
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı-1
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı-2
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı-2
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şekilli Baskı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial