Tuvalet Kağıdı Rulosu ile İki Okul Öncesi Etkinlik

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile İki Okul Öncesi Etkinlik
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosunu kesmek, yapıştırmak ve boyamak kolay olduğu için okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Sizlere bu konuda fikir verebilmek için yazımızda, tuvalet kağıdı rulosu ile iki okul öncesi etkinlik paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa sizde bu kolay geri dönüşüm çalışmalarını evde onunla birlikte yapabilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki tuvalet kağıdı rulolarını değerlendirirken birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz yazımızın devamında uygulamaların detaylarını bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile İki Okul Öncesi Etkinlik

Elinizde boş tuvalet kağıdı rulosu varsa bunu atmak yerine oyuncak mikrofon yaparak değerlendirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 tane tuvalet kağıdı rulosu, koli bandı, makas, istediğiniz renkte el işi kağıdı, yapıştırıcı, kinder sürpriz yumurta kabı, silikon tabancası, alüminyum folyo. Bunların dışında süsleme yapmak için simli eva ya da başka malzemeler kullanabilirsiniz. İlk olarak tuvalet kağıdı rulolarından birisini ortadan ikiye kesin ve bu parçayı diğer rulonun alt tarafına koli bandı ile yapıştırın. Sonrasında hazırladığınız bu uzun ruloyu el işi kağıdı ile kaplayın. Sürpriz yumurta kabını alüminyum folyo ile hiç açıklık kalmayacak şekilde sıkıca sarın.

Oyuncak Mikrofon Yapımı Resimli Anlatım
Oyuncak Mikrofon Yapımı Resimli Anlatım

Bu iki parçayı birbirine silikon tabancası yardımı ile yapıştırın. Bu şekilde mikrofon ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Rulonun alt ve üst kısmına eva ile yaptığınız şeridi yapıştırın. Simli evayı kağıt deleceği ile daire şeklinde delin. Bunlarla istediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz. Son olarak evadan küçük bir dikdörtgen parça keserek bunu açma kapama düğmesi olarak yapıştırın. Tüm bu aşamaların ardından tuvalet kağıdı rulosu ile oyuncak mikrofon yapımı tamamdır. İsterseniz tuvalet kağıdı rulosunu el işi kağıdı ile kaplamak yerine akrilik boya ile de renklendirebilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Oyuncak Araba Yapımı

Elinizde bulunan tuvalet kağıdı rulosunu ile sevimli bir araba yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; 1 tane tuvalet kağıdı rulosu, ruloyu kaplamak için istediğiniz renkte kağıt, arabanın tekerleklerini yapmak için beyaz kağıt ve siyah kalem, makas ve yapıştırıcı. İlk olarak tuvalet kağıdı rulosunu renklendirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için karton ruloyu boyayabilir ya da kağıt ile kaplayabilirsiniz. ( Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kaplama yapmak için elişi kağıdı kullanılmıştır. )

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Araba Yapımı Resimli Anlatım
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Araba Yapımı Resimli Anlatım

Kaplama yaptıktan sonra rulonun üst kısmına makas yardımı ile kapak şeklinde bir delik açın. Bunu koparmayın sadece biraz keserek kısaltın. Arabanın tekerleklerini yapmak için beyaz kağıda daire çizin. Bunun içine küçük bir daire daha çizin. Dıştaki daireyi siyaha boyayın. Bu şekilde 4 tane tekerlek hazırladıktan sonra bunlara yapıştırıcı sürerek yerlerine sabitleyebilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra karton araba yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz arabanın üzerine kağıt veya renkli kalemlerle süsleme yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle tuvalet kağıdı rulosu kullanarak yapabileceğiniz iki tane kolay geri dönüşüm çalışması paylaştık. Siz de bu çalışmalardan ilham alarak evde çocuğunuz ile birlikte bu karton rulolardan farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Aynı malzemeyi kullanarak başka bir çalışma yapmak isterseniz, tuvalet kağıdı rulosu ile saat yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial