Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Baskı Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Baskı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosu ile baskı yapımı okul öncesi çocukların evde severek yapacakları çok kolay bir aktivitedir. Küçük çocuklar boyalarla yapılan çalışmalardan keyif aldıkları için biz de bugün sizlerle bu projeyi paylaşmak istedik. Boya ve patates kullanılarak yapılan patates baskısının benzeri olan bu uygulama oldukça kolaydır. Patates baskısı yapmak için bir bıçak ile patatesin oyularak şekil verilmesi gerekmektedir. Oysa ki tuvalet kağıdı rulosu ile yapılan baskı çalışmasında böyle bir işlem uygulanmamaktadır. Tek yapılması gereken tuvalet kağıdı rulosuna biraz şekil vermek ve sonrasında bunu boyaya batırarak, istenen deseni kağıda çıkarmak. Çocuğunuza evde keyifli bir baskı çalışması yaptırmak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Kırmızı, sarı, turuncu ve kahverengi guaj boya
  • Kağıt

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Nasıl Baskı Yapılır?

Tuvalet kağıdı rulosu ile nasıl baskı yapılır? diye merak ediyorsanız aşağıda adım adım her aşamanın anlatımını bulabilirsiniz.

  • İlk olarak tuvalet kağıdını makas yardımı ile ortadan ikiye keserek biraz küçültün.
  • Daha sonra bununla nasıl bir desen çıkaracağınıza karar vermelisiniz. Ruloyu yuvarlak olarak kullanabileceğiniz gibi bunu yassılaştırarak da kullanmanız mümkün. Yaprak şekli vermek isterseniz rulonun ortasına bastırarak yassılaştırın.
  • Ruloyu şekillendirdikten sonra bunları boyalara batırıp kağıdın üzerine boyalı yeri bastırarak deseni çıkarabilirsiniz.
  • Kullanacağınız her farklı renk için ayrı bir rulo kullanmalısınız. Aksi halde renkler birbirine karışacaktır.
  • Kağıda desenleri çıkardıktan sonra boyanın kuruması için bir süre bekledikten sonra baskı işlemi tamamdır.

Küçük çocuklar patates baskısı yaparken biraz zorlanabilirler fakat rulo ile baskı yapmak çok kolaydır. Bu bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak çocuklar kolay bir şekilde ağaç resmi yapabilirler. Bunun için tuvalet kağıdı rulolarını kullanarak sarı, kırmızı, kahverengi, turuncu ve yeşil yapraklar yapılabilir. Daha sonra kahverengi boya ile yaprakları birbirine bağlayan ağaç dalları ve en son da gövde çizilerek ağaç yapımı tamamlanabilir. Çocuklar için kolay baskı uygulaması hakkında bir proje arıyorsanız aşağıda paylaştığımız, tuvalet kağıdı rulosu ile baskı yapımı resimli anlatım bu konuda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Baskı Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Baskı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial