Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Balık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosu ile balık yapımı okul öncesi çocukların zorlanmadan yapabileceği bir kendin yap uygulamasıdır. Tuvalet kağıdı rulosu ile çocukların yapabileceği farklı çalışmalar bulunmaktadır. Bu tür çalışmalardan örnekleri okul öncesi kategorimizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız tuvalet kağıdı rulosu ile balık yapımı da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte bu kolay çalışmayı yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulama hakkındaki detayları ve yapım aşamasının resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Balık Yapımı

Evde tuvalet kağıdı rulosu ile balık yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken biten tuvalet kağıdının rulosundan makas ile 2 tane aynı kalınlıkta parça kesmek. Sonrasında bu parçalara elinizle şekil vererek balığın gövde ve kuyruğunu yapabilirsiniz. Karton balıkları orjinal hali ile kullanabileceğiniz gibi isterseniz üzerlerine boya ya da başka malzemeler ile süsleme de yapabilirsiniz. Yaptığınız karton balıklarla çocuğunuz oynayabileceği gibi bunları dekoratif süs olarak da kullanmanız mümkün. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan tuvalet kağıdı rulosu ile balık yapımı için gerekli malzemelerin listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Balığı süslemek isterseniz bunun için istediğiniz renkte guaj boya kullanabilirsiniz. İsterseniz süslemeyi desenli bant ile de yapabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Balık Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise balık yapımına başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları uygulamak.

  • Tuvalet kağıdı rulosunun üzerine hafifçe bastırarak bunda makas yardımı ile 2 tane parça kesin. Bu iki parça aynı kalınlıkta olmalıdır.
  • Balığın baş ve gövdesini yapmak için rulo parçalarından birisini ortadan ikiye katlayın ve uçlarına parmaklarınızla bastırın. Bunu parmaklarınızla açtığınızda ortaya yaprak şekli çıkacaktır. Bu parça balığın baş ve gövdesini oluşturacak.
  • Balığın kuyruğunu yapmak için diğer parçayı da ortadan ikiye katlayın. Sonrasında bu parçayı elinizde dik olarak tutarak uçlarından birini içe doğru ittirin ve parmaklarınızın arasında sıkıp, iki kenarından bastırın. Bunu yaptıktan sonra parçanın içini hafifçe açtırarak balık kuyruğu yapımını tamamlayabilirsiniz.
  • Anlattığımız şekilde parçaları yaptıktan sonra kuyruğu gövdeye yapıştırarak balık yapımını tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde biten tuvalet kağıdı rulolarını atmak yerine bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Aynı uygulamayı tuvalet kağıdı rulosu yerine istediğiniz renkte fon kartonu ile de yapabilirsiniz. Birlikte yaptığınız karton balığa bir ip takarak bunu istediğiniz yere asabilirsiniz. İsterseniz karton tabak ile oyuncak akvaryum yapıp içine bu balıklardan yapıştırabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda tuvalet kağıdı rulosundan balık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı malzemeler kullanarak sevimli balıklar yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, plastik kapaklarla balık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Balık Yapımı Resimli Anlatım
Balık Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial