Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ağaç Baskısı Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ağaç Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosu ile ağaç baskısı yapımı küçük çocukların keyif alarak yapacakları bir boyama çalışmasıdır. Okul öncesi etkinikler arasında boya ile yapılan farklı çalışmalar bulunmaktadır. Küçük çocuklar henüz resim yapamadıkları için çeşitli baskı çalışmaları onlar için daha uygundur. Herhangi bir nesneyi şekillendirdikten sonra bunu boyaya batırarak, deseni kağıda çıkarmak onlar için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Eskiden baskı çalışmaları çoğunlukla patates ile yapılırken, günümüzde farklı nesneler kullanılarak çok güzel baskı uygulamaları yapmak mümkündür. Bu uygulamalardan birisi de tuvalet kağıdı rulosu ile baskı çalışmasıdır. Karton olan bu rulolar yuvarlak olarak kullanılabileceği gibi bunlara yassı bir şekil verilerek de kullanmak mümkündür. Daha önceden sizlerle tuvalet kağıdı rulosu baskısı ile nasıl çiçek yapılacağını paylaşmıştık. Bugün de rulo baskısı ile ağaç yapımını anlatıyoruz. Çocuğunuzla birlikte güzel bir ağaç yapmak isterseniz gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Beyaz kağıt
  • 3 tane tuvalet kağıdı rulosu
  • Sarı, kırmızı, turuncu ve siyah guaj boya
  • Fırça

Tuvalet Kağıdı Rulosu Baskısı ile Nasıl Ağaç Yapılır?

Rulo baskısı ile ağaç yapımı oldukça kolaydır. Çocuklar bu uygulamayı zorlanmadan yapabilirler. Siz sadece ağaç gövdesini çizin ve gerisini çocuğunuza bırakın. O istediği şekilde rulo baskısı yapıp rengarenk bir ağaç tasarlasın.

  • İlk olarak beyaz bir kağıda ağaç gövdesi ve ince dalları çizmekle işe başlayın.
  • Daha sonra tuvalet kağıdı rulolarına elinizle hafifçe bastırarak bunları yassı bir hale getirin.
  • Yassılaştırmış olduğunuz bu ruloları boyalara batırarak farklı renkte yapraklar yapın.
  • Son olarak yapraklarını içini de aynı renge boyayarak doldurduğunuzda ağaç yapımı tamamlanmış oluyor.

Ağaç yapraklarını isterseniz sadece yeşil ya da kahverengiye de boyamanız mümkün. Üzerinde ağaç baskısı bulunan kağıdı bir pano haline getirerek çocuk odasının dekorunu güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Dilerseniz yaprakların içini boyamadan beyaz olarak da bırakabilirsiniz. Bu çok kolay uygulamayı çocuğunuz evde hiç zorlanmadan yapabilir. Siz de çocuğunuzla birlikle böyle bir aktivite yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız tuvalet kağıdı rulosu ile ağaç baskısı yapımı resimli anlatım konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ağaç Baskısı Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ağaç Baskısı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial