Türk Kahvesi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Türk kahvesi nasıl yapılır? başlığı altında bu sevilen içeceği bol köpüklü olarak pişirmenize yardımcı olacak tüyoları sizlerle paylaşıyoruz. Türk kahvesi çoğumuzun vazgeçilmezlerinden birisidir. Bu kahvenin özelliği ise harika kokusu, telvesinin damağa yayılan lezzeti ve tabi ki de bol köpüğüdür. Herkes kahve yapar fakat her kahve bol  köpüklü olmayabilir. Siz de yaptığınız kahvenin köpürmemesinden şikayetçi iseniz yazımızda vereceğimiz püf noktaları bu konuda işinize yarayabilir.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Türk kahvesi yaparken kullanılan ölçüler kıvam ve lezzet bakımından son derece önemlidir. Sade, şekerli, az şekerli ve orta şekerli olmak üzere farklı kahve pişirme yöntemleri mevcuttur. Bu esnada kullanılan ölçülerin kararında olması kahvenin lezzeti açısından çok önemlidir. Yapacağınız kahvenin bol köpüklü olmasını istiyorsanız soğuk su kullanmalısınız. Sıcak su ile yapılan kahve köpüksüz ve istenen lezzette olmayabilir. Kahvenin lezzeti ve kokusunu etkileyen en önemli unsurlardan birisi de taze olmasıdır. Bu nedenle kahveyi taze çekilmiş olarak ve az miktarda almalısınız. Kahveyi ağzı kapalı bir kapta ve nemden uzak bir yerde muhafaza etmelisiniz. Kahve bayat olursa hem kokusu hem de tadı kötü olacağı için bu konuda dikkatli davranmalısınız.

Günümüzde çoğu kişinin büyük kolaylık olarak gördüğü kahve pişirme makineleri bulunsa da bunlarla yapacağınız kahvede bol köpük ve o harika lezzeti bulamayabilirsiniz. Bu nedenle Türk kahvesini kahve makinesi yerine cezvede pişirmeniz gerekmektedir. Bu cezve bakır olursa kahveniz de harika olacaktır. Bol köpüklü kahve pişirmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da kısık ateştir. Kahvenin cezvede yavaş bir şekilde kaynaması hem köpürmesine hem de harika bir kıvam almasına yardımcı olur. Bu nedenle Türk kahvesini közde ya da ocakta, kısık ateşte pişirmelisiniz.

Kahve ocakta kaynarken köpürmeye başladığında bu köpükten birer kaşık alarak fincanlara paylaştırmalısınız. Daha sonra kahve iyice kaynayıp kabardıktan sonra ocağın altını kapatın. Cezvedeki kahvenin fincanlara dökülmesi de önemli bir aşamadır. Bu sırada acele etmeden kahveyi fincanların kenarından yavaş bir şekilde fincanlara dökmelisiniz. Aksi halde hızlı dökülen kahve nedeni ile köpük sönecektir.

Türk Kahvesi Yaparken Kullanılan Ölçüler

Herkesin damak tadı gibi kahve tercihi de farklıdır. Kimimiz Türk kahvesini sade severken kimimiz de şekerli severiz. Kahve yaparken lezzeti yakalamak için aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz.

Sade Türk Kahvesi

 • 1 kahve fincanı soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

Az Şekerli Türk Kahvesi

 • 1 kahve fincanı soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • Yarım çay kaşığı toz şeker ya da yarım kesme şeker

Orta Şekerli Türk Kahvesi

 • 1 kahve fincanı soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 çay kaşığı toz şeker veya 1 tane kesme şeker

Şekerli Türk Kahvesi

 • 1 kahve fincanı soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 2 çay kaşığı toz şeker ya da 2 tane kesme şeker

Türk kahvesi yaparken kullanılan ölçüler bu şekilde olup verdiğimiz oranlar 1 fincan kahve içindir. Bu oranlardan yola çıkarak pişireceğiniz kahve sayısına göre gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz. Sıcacık ve bol köpüklü kahve eşliğinde sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek isterseniz sizlerle paylaştığımız püf noktalarını uygulayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial