Sosyal medyada paylaş

Tül ile kapı süsü yapımı marifetli bayanların hoşuna gidecek pratik bir el işi çalışmasıdır. Günümüzde en çok kullanılan dekoratif ürünlerin başında kapı süsü gelir. Evimizin dış kapısında ve odaların kapısının süslemesinde bu tarz ürünleri sıkça kullanırız. Bunları dışarıdan aldığımızda bize epey pahalıya mal olurlar. Aile bütçesini zorlamamak adına bunları evde kendimiz de yapabiliriz. Tül, kurutulmuş çiçek ya da yaprak, kurdele, yün gibi birçok farklı malzemeden kapı süsü yapmak mümkündür. Bugün sizlere kolay ve şık bir tasarım olan tül ile kapı süslemesini anlatıyoruz. Siz de kendi zevkinize göre tülden harika bir kapı süsü yapmak istiyorsanız aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz büyüklükte, ince çiçek dallarından yapılmış bir çember
  • Çembere uygun kalınlıkta kurdele
  • İstediğiniz renkte tül kumaş
  • İğne
  • İplik
  • Makas
  • Boncuk, pul ya da başka süsleme aksesuarları

Not: İnce çiçek dalları yerine yuvarlak olan her türlü nesneyi bu çalışma için kullanabilirsiniz.

Malzemeleriniz eksiksiz olarak hazır ise tül ile kapı süsü nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdiğimiz aşamalara göz atabilirsiniz.

  • İlk olarak çemberi kurdele ile kaplamak gerekiyor. Bunun için çemberin başından sonuna kadar kurdeleyi sıkı bir şekilde dolayarak sarın. Bunu yaparken çemberin hiçbir yerinde açıklık kalmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Sonraki aşamada sardığınız kurdelenin üzerine şeritler halinde kestiğiniz tül kumaşları büzdürerek sıkı bir şekilde dikin.
  • Bu aşamada kapı süsü ortaya çıkmış oluyor. Buradan sonrasında elinizdeki süsleme malzemelerine ve el becerinize göre zevkinize uygun bir süsleme yapabilirsiniz.

Kapı süsünü yaptıktan sonra bir çiviye geçirebilir ya da yukarısından kurdele bağlayarak kapıya asabilirsiniz. Böyle güzel bir kapı süsünü bebek odasının kapısına asmak için de yapabilirsiniz. Evde kendi el emeğinizle yapacağınız tül kapı süsünü sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Uygulamayı yaparken zorlandığınız bir yer olursa aşağıda, tül ile kapı süsü yapımı resimli anlatım veriyoruz. Resimden çalışmanın tüm aşamalarını inceleyerek, siz de zorlanmadan harika kapı süsleri yapabilirsiniz. Zamanla kendinizi bu konuda geliştirerek yaptığınız tül kapı süslerini satıp ek gelir elde edebilirsiniz.

kapi-susu-yapimi

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial