Tığla Baykuş Yastık Yapımı

Tığla Baykuş Yastık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tığla baykuş yastık yapımı, tığ ile örgü örmeyi sevenlerin denemek isteyeceği bir çalışmadır. Baykuş şeklinde bir yastık hem çocuk odasında hem de salon ya da oturma odasında çok hoş duracaktır. Küçük çocuğunuz varsa baykuş yastık onun çok hoşuna gidecektir. Tığ ile örgü örmeye yeni başlayanlar da baykuş yastığı kolay bir şekilde yapabilirler. Sizin tek yapmanız gereken hangi boyutta bir yastık istediğinize karar vermek ve yazımızda anlatacağımız adımları uygulamak. Önerimiz hoşunuza gittiyse baykuş yastık yapımı için gerekli olan malzemeleri temin etmekle işe başlayabilirsiniz.

Tığla Baykuş Yastık Yapımı

Tığ ile baykuş yastık yapmak dışarıdan bakıldığında zor bir uygulama gibi görünebilir. Yastığı örerken istediğiniz tekniği kullanabileceğiniz için uygulamayı zorlanmadan yapabilirsiniz. Yastığı istediğiniz büyüklükte kare ya da dikdörtgen olarak örebilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Baykuş yastık yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; ip, ipin kalınlığına uygun bit tığ, makas ve parçaları dikerek birleştirmek isterseniz büyük bir iğne. Bunların dışında kılıfın içine koymak için de yastık gerekmektedir. Malzemeleri temin ettikten sonra yastığı örmek için kolları sıvayabilirsiniz.

Tığla Baykuş Yastık Nasıl Yapılır?

Baykuş yastık yapmak için ilk olarak 2 tane kare ya da dikdörtgen olarak düz parça örmeniz gerekiyor. Bu parçaları sık iğne, 2’li ya da 3’lü trabzan olarak istediğiniz teknikle örebilirsiniz. Burada önemli olan yapacağınız parçaların yastığa uygun büyüklükte olması. Elinizde bu çalışma için kullanacak yastık yoksa uygulama öncesinde istediğiniz bir boyutta yastık dikmeli ya da temin etmelisiniz. Evde kılıfı eskidiği için kullanmadığınız yastıklar varsa bunları baykuş yastık yapımında kullanabilirsiniz.

Baykuşu örerken tek renk ip kullanabilir ya da farklı renklerde ipler kullanarak aradaki renk geçişleri ile daha güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan ipler varsa bunları baykuş örerken kullanarak değerlendirebilirsiniz. 2 parçayı aynı şekilde ördükten sonra sıra gözleri yapmaya geliyor. Baykuşların en belirgin özelliği büyük gözleri olduğu için beyaz ve siyah ip kullanarak yuvarlak motifler yapmalısınız. 2 tane bu şekilde motif yaptıktan sonra bunları göz olarak dikebilirsiniz. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız baykuşun gözlerini keçe ile de yapabilirsiniz. En son küçük bir de gaga yaparak parçaları tamamlayın.

Son olarak 4 kenarı içten sık iğne örerek birleştirin. Bunu yaparken üçüncü kenara geldiğinizde yastığı kılıfın içine koyun. Tüm bu şamalardan sonra tığ işi baykuş yastık yapımı tamamdır. İsterseniz üst kısımlarına ip ile saçaklar yaparak ya da küçük örgü çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Bu güzel uygulamayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız örnek çalışmalardan ilham alabilirsiniz. Baykuş yastığı tığ yerine şiş ile örmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişle baykuş yastık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tığla Baykuş Yastık Yapımı
Tığla Baykuş Yastık Yapımı
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-1
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-1
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-2
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-2

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial