Tığ İşi Kare Motiften Yelek Modelleri

Tığ İşi Kare Motiften Yelek Modelleri
Sosyal medyada paylaş

Tığ işi kare motiften yelek modelleri zarif ve şık görünümleri ile bayanların dikkatini çekmektedir. Mevsim geçişlerinde yelek en sık kullandığımız giysilerden birisidir. Kumaş ve daha farklı malzemelerden yapılmış birçok yelek modeli bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bir de örgü yelek modelleri vardır. Örgü yelekler daha sıcak tuttuğu ve şık olduğu için son yıllarda oldukça popülerdir. Bayanların el becerilerini kullanarak kendi zevklerine uygun olarak ördükleri yelekler oldukça dikkat çekicidir. Örgü yelek yapmak için çoğunlukla şiş ile örme tekniği uygulansa da şiş ile örgü örmeyi bilmeyenlerin de yapabileceği tığ işi yelek modelleri de mevcuttur. Tığla yelek yapmak için uygulanabilecek en pratik yöntem ise yuvarlak ya da kare motif örneklerini kullanmaktır. Kare motifleri yapmak daha kolay olduğu için çoğunluğun tercihi bu motiflerden yana olmaktadır. Tığ ile örgü örmeyi biliyorsanız siz de kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir örgü yelek yapabilirsiniz. Konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kare Motiflerden Nasıl Yelek Yapılır?

Daha önceden tığ ile örgü yelek yapmayanlar, kare motiflerden nasıl yelek yapılır? diye merak edebilirler. Bu konuda uygulayabileceğiniz farklı modeller bulunmaktadır. Kendi zevkinize ve el becerinize göre en uygun modeli tercih ederek ortaya harika bir iş çıkarabilirsiniz. İsterseniz yeleğin tamamını kare motiflerle yapıp, ince bir kenar geçerek klasik yelek örebilirsiniz. Yapacağınız kare motiflerde istediğiniz örneği kullanabilirsiniz. Motiflerin hepsini aynı renkten yapabilir ya da her birini farklı renkte yaparak rengarenk bir tasarım oluşturabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunlardan aynı kalınlıkta olanlardan kare motiflerle yelek yaparak değerlendirmeniz mümkün.

Tığ İşi Kare Motiften Yelek Modelleri
Tığ İşi Kare Motiften Yelek Modelleri

Kare motiflerle yelek örerken önce motifler yapılır. Bunlar alt alta ve yan yana istenen boy ve ende birleştirilerek yelek tamamlanır. Motiflerden yelek örerken kol altı ve yaka kısımlarındaki motifler oyuntu oluşturacak şekilde yapılır.

Tığ İş Yelek Modeli
Tığ İş Yelek Modeli

Kare motiflerle yelek yaparken isterseniz arkaya sırtı kaplayacak büyüklükte bir kare motif yapıp, ön tarafı da daha küçük kare motiflerle yapabilirsiniz. Motifleri birleştirdikten sonra kenarlara birkaç sıra trabzan yaparak yeleğin daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Yaptığınız yeleklerde normal düğmeler kullanabilir ya da ip ile zincir çekerek bağcık da yapabilirsiniz. Kare motiflerle yelek yapacağınız zaman kullanacağınız ipe uygun kalınlıkta tığ seçtiğinizde ortaya harika bir tasarım çıkarabilirsiniz.

Kare Motiften Bayan Yeleği
Kare Motiften Bayan Yeleği

Kare motiften tığ işi yelek yaparken isterseniz yeleğin bazı kısımlarını sadece kutucuk ya da trabzan ve kutucuklarla da örebilirsiniz. Bu şekilde yapılan örgü yelekler zarif ve şık görünümü ile dikkat çekmektedir. Böyle bir tasarım oluşturduğunuzda yeleğin sadece bel kısmını kare motiflerden yapıp gerisini tekrar yukarı kısım gibi örebilirsiniz. İsterseniz yeleğin üst tarafını delikli, belden aşağısını ise tamamen kare motiflerle de yapmanız mümkün.

Kare Motiften Yelek
Kare Motiften Yelek

Bu yazımızda sizlerle bayan örgü yelek modelleri arasında en sık tercih edilen kare motiflerden yelek yapımı hakkında bazı bilgiler paylaştık. Bu tarz tığ işi örgü yelekleri kalın iple yapabileceğiniz gibi kalın dantel ipi ile de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Bu kolay tekniği uygulayarak kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden güzel yelekler örebilirsiniz. Bebek ve çocuklara da kare motiflerden tığ işi yelek örebilirsiniz.

Aynı yöntemi örgü ceket yapmak için de kullanmanız mümkün. Kendinize şık ve zarif bir örgü ceket yapmak isterseniz, tığ işi kare motiften ceket modelleri yazımıza göz atabilirsiniz. Tığ işi kare motif örneği arıyorsanız örgü kategorimizdeki galeriyi inceleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial