Teneke Kutudan Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evdeki boş teneke kutuları değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Kullandığınız salça ve konservelerin teneke kutularını atmak yerine farklı bir şekilde kullanmak isterseniz size anlatacağımız yöntemi uygulayarak güzel bir kalemlik yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı çok kolay olduğu için bu çalışma okul öncesi etkinliği olarak da tercih edilebilir. Önerimizi değerlendirmek isterseniz teneke kutudan kalemlik yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Teneke Kutudan Kalemlik Yapımı

Evde teneke kutudan kalemlik yapmak oldukça kolaydır. Teneke kutunun üzerini boyayarak ya da kumaş, keçe ve eva gibi malzemeler ile kaplama yaparak kısa sürede güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan eva parçaları varsa bunları kalemlik yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada teneke kutu üzerine küçük simli eva parçaları yapıştırılarak ışıltılı bir tasarım oluşturulmuş. Siz de böyle bir kalemlik yapmak isterseniz arkası yapışkanlı simli eva kullanabilirsiniz.

Teneke Kutudan Kalemlik
Teneke Kutudan Kalemlik

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane teneke kutu
  • Makas
  • Arkası yapışkanlı eva

Uygulamanın yapımında her türlü teneke kutu kullanılabilir. Eva olarak da düz veya simli eva kullanabilirsiniz.

Teneke Kutudan Kalemlik Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise teneke kutuyu temizledikten sonra aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Teneke kutu üzerine mozaik deseni yapmak için evayı makas ile önce orta kalınlıkta şeritler halinde kesin.
  • Daha sonra bu şeritleri küçük üçgenler oluşturacak şekilde kesin.
  • Teneke kutunun üzerini kaplayacak sayıda parça hazırladıktan sonra kaplama yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Teneke kutunun ağız kısmından başlayarak eva parçalarını tek tek yapıştırın. Bunu yaparken aralarda boşluk kalmamasına dikkat edin.
  • Uygulamanın yapımında normal eva kullanıyorsanız bunun arkasına yapıştırıcı sürerek kullanabilirsiniz.
  • Daha şık bir görünüm elde etmek için eva ile kalp, çiçek veya yıldız şeklinde bir parça hazırlayarak kaplama yaparken bunu da araya yerleştirebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra teneke kutudan kalemlik yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz uygulamanın yapımında eva yerine keçe de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda teneke kutudan kalemlik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde değerlendirilmeyi bekleyen pet şişe varsa daha önce paylaştığımız pet şişeden kolay kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Teneke Kutudan Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
Teneke Kutudan Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial