Taze Fasulye Nasıl Kurutulur?

Taze Fasulye Nasıl Kurutulur
Sosyal medyada paylaş

Taze fasulye nasıl kurutulur? bunu öğrenerek siz de kışın tüketmek için evde kurutulmuş taze fasulye hazırlayabilirsiniz. Yaz sebzelerinden birisi olan taze fasulyenin sulu yemeği ve kavurması çok sevilmektedir. Bu sağlık deposu sebzeyi kışında tüketmek isteyenler yazdan derin dondurucuya taze fasulye koymakta ya da kurutmaktadır. Kurutulmuş sebzelerin farklı bir tadı ve kokusu olduğu için taze fasulyeyi kurutarak kış için muhafaza edebilirsiniz. Bu konuda ihtiyacınız olan pratik bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Taze Fasulye Nasıl Kurutulur?

Evde taze fasulye kurutmak için en uygun zaman dilimi ağustos ayıdır. Bu ayda fasulyeyi taze ve ucuz olarak bulabilirsiniz. Ayrıca hava sıcak olduğu için kurutma süresi de daha kısa olmaktadır. Kurutmak için alacağınız taze fasulyeler taze ve diri olmalıdır. Ezik ya da çürük olan fasulyeler sağlam olanları da çürüteceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Taze fasulye alırken bunu kırarak taze olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer fasulye esnemeden kolay bir şekilde kırılıyorsa bu taze olduğunun göstergesidir. Bu pratik bilgiden faydalanarak fasulyenin taze olup olmadığını kolay bir şekilde anlamanız mümkün.

Taze fasulyeyi kurutmak için ilk olarak bunların sap kısımlarını bıçak ile kesin ve 2 ya da 3’e bölün. Sonrasında taze fasulyeleri çeşmenin altında yıkayın ve suyunu süzmesini sağlamak için bir süre süzgeçte bekletin. Suyunu süzen fasulyeleri temiz bir bezin üzerine yayarak kurutabilir ya da ipe sıralayabilirsiniz. Taze fasulyeyi ipe sıralayarak kurutacaksanız bunun için tek yapmanız gereken bir yorgan iğnesi yardımı ile fasulyeleri ipe geçirmek. Bunu yaparken fasulyelerin arasında biraz boşluk bırakmayı unutmayın. Taze fasulyeleri sıraladığınız ipi gölge ve hafif rüzgarlı bir yere asarak kurumaya bırakın.

Taze Fasulye Kaç Günde Kurur?

Daha önceden evde taze fasulye kurutmamış olanlar; taze fasulye kaç günde kurur? bunu merak edebilirler. Taze fasulyeleri tıkır tıkır olana kadar açık havada bekletmelisiniz. Yalnız bunları doğrudan güneşin altında değil gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde bekletmeniz gerekiyor. Sebzeler doğrudan güneşe maruz kalırsa renkleri kararabilir hatta çürüyebilirler. Fasulyeleri kuruturken arada bir bunları kontrol etmeli ve arada çürüyenler varsa atmalısınız. Bu saydığımız püf noktalarına dikkat ederseniz taze fasulyeleri güvenli bir şekilde kurutmanız mümkün.

Taze fasulyenin kuruma süresi hava sıcaklığına göre farklılık gösterebilir. Bu süre ortalama 5 ila 14 gün arasında değişmektedir. Fasulyelerin hepsi tıkır tıkır kuruduğunda bunları bulunduğu yerden alın. İşin bundan sonrasında ise kurutulmuş fasulyeleri güvenli bir şekilde kışa kadar saklamak gerekiyor. Bunun için kuru sebzeleri ipinden çıkarmadan bez bir torbaya koyarak bunları serin ve rutubetsiz bir ortamda saklayabilirsiniz. Eğer mutfağınız bu iş için uygun değilse kurutulmuş fasulyeleri buzdolabı poşetine koyun. Poşetin içine 1 diş kabuklu sarımsak ve 1 çay kaşığı karbonat koyarak poşeti buzdolabına kaldırın. Bu şekilde kuru sebzeleri kışın kullanıncaya kadar güvenli bir şekilde saklamanız mümkün. Siz de evde taze fasulye kurutmak istiyorsanız bu yazımızda verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Evde kış için biber kurutmak isterseniz daha önce paylaştığımız biber nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial