Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır?

Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır
Sosyal medyada paylaş

Tavuk kaç dakikada haşlanır? bunu öğrenmek isterseniz bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Sağlıklı, ucuz ve lezzetli bir gıda olduğu için tavuk ile yapılan yemekler sıkça tercih edilmektedir. Kızartmasına oranla daha sağlıklı olan tavuk haşlaması ise mutfaklarımızda ayrı bir yere sahiptir. Tavuk haşlaması yaparken besin değerini ve lezzetini korumak açısından haşlama süresi oldukça önemlidir. Bu yazımızda tavuk haşlamanın püf noktaları ve haşlanma süresi hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Tavuk Haşlama Süresi

Haşlama yapacağınız tavuğun taze olması oldukça önemlidir. Taze tavuk hem sağlıklıdır hem de daha kısa sürede haşlanır. Tavuğun daha lezzetli olması için haşlayacağınız suya 1 diş sarımsak, birkaç tane karabiber, birkaç tane defne yaprağı ve biraz taze sıkılmış limon suyu koyabilirsiniz. Tavuğu sade ya da çeşitli sebzelerle bir arada haşlayabilirsiniz. İsterseniz haşladığınız tavuğu kızartarak ya da pilav yapımında da kullanabilirsiniz. Haşlamayı hangi şekilde tercih ederseniz edin tavuk haşlama süresi önemlidir.

Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır-1
Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır-1

Tavuğun haşlanma süresi tavuğun büyüklüğüne, tazeliğine ve haşlamak için kullanılan yönteme göre farklılık gösterebilir. Tavuk haşlanırken kullanılan su miktarı, tavuğun bütün ya da parçalara ayrılmış olması da haşlama süresini değiştiren etkenler arasındadır. Tavuğu tencere ya da düdüklüde haşlamak da süreyi etkileyebilir. Tavuk düdüklüde haşlandığı zaman 20 dakika ile 40 dakika arasında haşlanır. Tencerede haşlandığında ise bu süre 1 saati geçebilir. Tencerede tavuk budu ya da baget haşlama süresi ise yaklaşık 50 dakikadır. Tavuğu haşladıktan sonra bunu kızartacak ya da farklı bir yemek yapımında kullanacaksanız süzdüğünüz tavuk suyunu atmayın. Bu tavuk suyunu her türlü sulu yemek, çorba ve pilav yapımında kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle tavuk haşlama süresi hakkında bilgiler paylaştık. Siz de evde sağlıklı ve lezzetli bir tavuk haşlama yapmak isterseniz bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Haşladığınız tavuğu bu şekilde tüketebilir ya da tavuk kızartması, çorba, salata ve pilav yapımında kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin damak tadınıza bırakıyoruz. Evde lezzetli bir tavuk çöp şiş pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız tavada tavuk çöp şiş nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial