Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır?

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Tatlı şerbeti nasıl yapılır bunu öğrenerek siz de evde sevdikleriniz için lezzetli tatlılar yapabilirsiniz. Şerbetli tatlılar bayramlarda da yapıldığı için Türk mutfağında ayrı bir öneme sahiptir. Baklava, şekerpare, kadayıf, kalburabastı, revani gibi birçok şerbetli tatlı çeşidi bulunmaktadır. Tatlıyı dışarıdan almak yerine evde kendiniz yapmak isterseniz tatlı şerbeti yapımı hakkında paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Tatlı Şerbeti Yapımı

Şerbetli tatlı yapmak için önce tatlı hamuru hazırlanır ve şekil verildikten sonra fırında pişirilir. Sonraki aşamada ise tatlının şerbeti kaynatılır ve son olarak tatlı ile şerbet bir araya gelerek harika bir lezzet ortaya çıkar. Tatlı yaparken doğru ölçüler verilmiş bir tarif uygularsanız bu aşamada herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şerbet yapımı için de doğru malzemeleri uygun miktarda kullandığınızda lezzeti ve kıvamı ile beğenilen bir tatlı yapabilirsiniz. Tatlı şerbeti yapmak için toz şeker ve suyun yanı sıra limon da kullanılmaktadır.

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır-1
Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır-1

Şerbet yapımında limon kullanıldığı zaman hem şerbet kıvamında olur hem de tatlının şekerlenmesi önlenebilir. Eğer evde limon yoksa limon tuzu da kullanılabilir. Tatlı şerbeti yapmak için ilk olarak su ve toz şekeri kaynatmalı sonrasında içine limon eklemelisiniz. Şerbeti bu şekilde hazırladıktan sonra oda sıcaklığında beklemeye alın. Tatlı ve şerbet hazır olduktan sonra ise sıcak tatlının üzerine soğuk şerbeti dökebilirsiniz. Şerbeti tatlının üzerine bir kepçe yardımı ile her yerine yayarak yavaş yavaş dökmeniz gerekmektedir.

Tatlı Şerbeti Kaç Dakika Kaynatılır?

İlk defa şerbetli tatlı yapacak olanlar tatlı şerbeti kaç dakika kaynatılır? diye merak edebilirler. Şerbetin kaynama süresi tatlının kıvamı açısından oldukça önemlidir. Gereğinden az kaynatılen şerbet çok sulu olacağı gibi fazla kaynatıldığı zaman da şerbet şekerlenecektir. Bu tür sorunlar yaşamamak için tatlı şerbetini 10 ila 20 dakika arasında kaynatmaya dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda sizlerle tatlı şerbeti yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Şerbeti anlattığımız şekilde hazırlayıp tatlının üzerine döktükten sonra 4-5 saat içinde tatlı servise hazır hale gelecektir. Tatlının şekerlenmemesi için bunu buzdolabı yerine oda sıcaklığında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Evde kolay şerbetli tatlı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız bıçak tatlısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial