Tahta Kaşıklardan Hayvan Figürü Yapımı

Tahta Kaşıklardan Hayvan Figürü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tahta kaşıklardan hayvan figürü yapımı çocukların eğlenerek uygulayabileceği bir çalışmadır. Okul öncesi etkinlikler arasında kukla yapımı da bulunmaktadır. Farklı malzemeler kullanılarak çok güzel kuklalar yapılmaktadır. Kukla yapımında kullanılan malzemelerden birisi de tahta kaşıktır. Bu kaşıklar kolay boyanabildiği için kukla yapımı için uygun bir malzemedir. Tahta kaşıklarla bebek ya da hayvan şeklinde kuklalar yapılabilir. Daha önceden sizlerle tahta kaşıklardan kukla yapımı hakkında örnek çalışmalar paylaştık. Bugün de kaşıktan hayvan figürü yapabileceğiniz bir çalışmadan söz etmek istiyoruz. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız sevimli hayvan figürlerini kukla olarak kullanabileceğiniz gibi çocuk odasının dekorunda da kullanabilirsiniz. Evde tahta kaşıklardan hayvan figürü yapmak için gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Tahta kaşık
 • Fon kartonu
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Boya
 • Fırça
 • Yapıştırıcı

Hayvan figürü yapmak için küçük tahta kaşıklardan almanız gerekiyor. Uygulamanın yapımında kullanılacak olan renkler ve bazı malzemeler yapılacak hayvan figürüne göre farklılık gösterebilir.

Tahta Kaşıklardan Nasıl Hayvan Figürü Yapılır?

Tahta kaşıklardan kukla yapmak için guaj boya ya da akrilik boya kullanabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan fon kartonu, eva kağıdı ya da keçe gibi malzemeler varsa hayvan figürü yapımında bunları kullanarak değerlendirebilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın yapılışına geçelim.

 • Tahta kaşığı yapacağınız hayvan figürüne uygun renklerde boyayın. Sürdüğünüz boyanın kuruması için bir süre beklemeniz gerekiyor. Siz de bu sırada diğer parçaları yapmaya geçebilirsiniz.
 • Yapacağınız hayvanın baş, kanat ve ayak gibi parçalarını uygun renkte fon kartonuna çizerek hazırlayabilirsiniz.
 • Kaşığa sürdüğünüz boya kuruduktan sonra fon kartonu ile yapmış olduğunuz parçaları da yerlerine yapışkanla tutturabilirsiniz.
 • Tüm bu aşamalardan sonra hayvan figürü yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu uygulamayı evde çocuğunuzla birlikte deneyerek çok güzel hayvan kuklaları yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yapacağınız hayvan kuklalarına tüy şeklinde aksesuarlar yaparak bunların daha güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz. Yaptığınız sevimli figürlerin arkasına mıknatıs takarak bunları magnet olarak da kullanabilirsiniz. Bu keyifli okul öncesi el işi çalışmasını evde denemek isterseniz aşağıdaki örnek çalışmalardan ilham alabilirsiniz.

Tahta Kaşıklardan Hayvan Figürü Yapımı
Tahta Kaşıklardan Hayvan Figürü Yapımı
Tahta Kaşıklardan Hayvan Figürü Yapımı-1
Tahta Kaşıklardan Hayvan Figürü Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial